Putin

i

Autor: Shutterstock Putin

Wojna w Ukrainie

Producent Domestosa i Rexony sponsoruje Putina i wojnę w Ukrainie. Unilever podwoił zysk z handlu w Rosji

2023-07-04 17:05

Korporacja Unilever została wpisana na listę międzynarodowych sponsorów wojny przez Ukraińską Narodową Agencję ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK). Unilever to producent takich znanych marek jak Domestos, Axe, Rexona czy Dove. Jak podaje NAZK – koncern wielkimi podatkami wspiera budżet Rosji przyczynia się do kontynuacji wojny na Ukrainie.

Unilever sponsoruje Putina

Unilever to jeden ze światowych liderów na rynku żywności i chemii gospodarczej. Jest właścicielem ponad 400 marek, a jego produkty wytwarzane są w 280 przedsiębiorstwach. Firma jest także szeroko reprezentowana na rynku ukraińskim; w marcu 2023 roku Unilever ogłosił zamiar zainwestowania 20 mln euro w nową fabrykę na Ukrainie

Unilever zatrudnia w Rosji ponad 3000 pracowników. W 2022 roku rosyjski oddział spółki odpowiadał za 1,4 proc. całych obrotów korporacji i 2 proc. jej zysku netto, który w 2022 roku wzrósł o 24,9 proc. w stosunku do 2021 roku i wyniósł 8,03 mld euro. NAZK podkreśla, że obroty firmy w Rosji wzrosły do 60,1 mld euro, a sprzedaż produktów Unilever na rynku rosyjskim zwiększyła się we wszystkich kategoriach, najbardziej w branży kosmetycznej.

"Unilever Rus" wpłacił około 50 milionów dolarów podatków do budżetu Rosji

Ukraińska agencja przypomina, że po inwazji Rosji na Ukrainę Unilever zobowiązał się do zawieszenia wszelkiego importu i eksportu swoich produktów do i z Rosji, a także do wstrzymania wszystkich wydatków na media i reklamę w tym kraju. Jednak od rozpoczęcia wojny zysk Unilever Rosja podwoił się z 4,8 miliarda rubli (56 milionów euro) w 2021 roku do ponad 9,2 miliarda rubli (108 milionów euro) w zeszłym roku."Unilever Rus" wpłacił około 50 milionów dolarów podatków do budżetu Federacji Rosyjskiej za 2022 rok.

"Umieściliśmy tę firmę na liście międzynarodowych sponsorów wojny, ponieważ ich setki milionów w podatkach wpływających do rosyjskiego budżetu pomagają finansować wojnę z Ukrainą i w ten sposób mogą nawet pośrednio finansować jakąś grupę rosyjskich najemników. Unilever musi teraz opuścić Rosję, inaczej historia zapamięta jego współudział w tej wojnie" - skomentował Ołeksandr Nowikow, szef NAZK.

Sonda
Czy bojkot firm, które nie wycofały się z Rosji ma sens?
Pieniądze to nie wszystko - Jarosław Fuchs
Najnowsze