Protest lekarzy-rezydentów. Premier Szydło daje podwyżkę, ale w ratach

2017-10-11 16:02
Szydło
Autor: AP Beata Szydło

Z początkiem października młodzi lekarze rozpoczęli protest głodowy. Dopiero po 10 dniach na spotkanie z medykami udała się premier Beata Szydło. Wcześniej strona rządowa zaproponowała 1200 zł brutto podwyżki. Lekarze rezydenci chcieli dwa razy tyle, bo obecnie zarabiają - jak sami twierdzą, jedynie 2200-2570 zł netto. Szefowa rządu przed spotkaniem z protestującymi zapowiedziała podwyżki, ale mniejsze niż chcą lekarze i rozłożone w ratach.

– Podjęliśmy decyzję że w 2018 roku pula na wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów i stażystów wzrośnie o ponad 40 proc. w porównaniu do wydatków realizowanych przez naszych poprzedników. Na ten cel w 2015 roku przeznaczono 812 mln zł, a w przyszłorocznym budżecie będzie to 1 mld 179 mln zł – poinformowała premier Beata Szydło w trakcie posiedzenia Rady Dialogu Społecznego.

Zobacz również: Protest lekarzy. Zobacz, czy faktycznie tak mało zarabiają? [GALERIA]

Docelowo, z końcem 2021 roku lekarzy rezydenci będą zarabiali minimum 5251 zł, natomiast jeszcze w tym roku – z wyrównaniem od lipca – będą otrzymywali pieniądze w ramach tej puli podwyżek. Kolejna zostanie uruchomiona w styczniu następnego roku – dodała szefowa rządu. Szydło podkreśliła, że zarobki początkujących lekarzy wzrosną już w 2017 roku minimum o około 1300 zł, a od stycznia przyszłego roku przynajmniej o około 1450 zł.

Przypomnijmy, że Porozumienie Rezydentów OZZL postuluje zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do poziomu europejskiego nie niższego niż 6,8 proc. PKB w przeciągu trzech lat, likwidację kolejek, rozwiązanie problemu braku personelu medycznego, likwidację biurokracji w ochronie zdrowia i poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia - w tym wzrostu wynagrodzeń o 100 proc. do ok. 6 tys. zł brutto, czyli ok. 4,5 tys. zł na rękę.

Czytaj też: Zastępca Ziobry zarabia 25 tys. zł! Więcej niż jego szef, premier Szydło i prezydent Duda

 

Źródło: 300polityka.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze