Protest lekarzy. Zobacz, czy faktycznie tak mało zarabiają? [GALERIA]

2017-10-10 13:00

Lekarze-rezydenci w całej Polsce prowadzą strajk głodowy, aby wyrazić swój sprzeciw wobec warunków pracy, które proponuje im rząd. Sprawdziliśmy, ile tak naprawdę zarabiają lekarze na różnych etapach kariery zawodowej. Oto wyniki.

Ministerstwo Zdrowia planuje podwyższyć o 1 200 zł wynagrodzenia rezydentów. Problem w tym, ze dodatkowe pieniądze mają otrzymać tylko młodzi lekarze sześciu specjalizacji, którzy dopiero rozpoczynają rezydenturę. Właśnie ten fakt zbulwersował lekarzy-rezydentów na tyle, że postanowili rozpocząć protest głodowy.

– Całym sercem popieram akcję. Władza nie szanuje lekarzy, irytujące jest też to, że nikt nie chce z nami poważnie rozmawiać. Wiemy, że nastroje się radykalizują. Dotychczas nie było prób zorganizowania ostrzejszych wystąpień, ale chyba właśnie przyszła na nie pora – komentuje Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Średnie zarobki lekarzy w poszczególnych województwach zostały przedstawione w galerii nad tekstem>>>.

Ile zarabia rezydent?
Zarobki lekarzy-rezydentów w Polsce są obecnie niższe niż osoby, pracującej na kasie w popularnych dyskontach. Ich miesięczne wynagrodzenie wynosi 2 tys. zł brutto. Istnieje możliwość jego podniesienia przez branie dodatkowych dyżurów, ale ich liczba jest ograniczona, a chętnych na nie nie brakuje, także w rezultacie może okazać się to bardzo trudne zadanie.

Wynagrodzenia lekarzy
Jak wynika z danych firmy Sedlak&Sedlak, 25 proc. najgorzej wynagradzanych lekarzy zarabia mniej niż 2 824 zł brutto. Tylko co czwarty lekarz może liczyć na pensję wyższą niż 4 290 zł, zaś co drugi otrzymuje od 2 824 do 4 290 zł. Firma wyliczyła również, że mediana miesięcznego wynagrodzenia całkowitego na tym stanowisku w lutym 2017 r. wynosiła 3 500 zł brutto. Badanie zrobiono w marcu 2017 r. na próbie 631 lekarzy.

Zarobki lekarzy w szpitalach
Ostatnie dane Ministerstwa Zdrowia na ten temat pochodzą z marca 2015 r. Resort przeprowadził ankietę w 555 podmiotach leczniczych, posiadających w swej strukturze łóżka szpitalne, we wszystkich województwach w Polsce. Wynika z niej, że średnie wynagrodzenie lekarza, zatrudnionego na stanowisku ordynatora lub zastępcy ordynatora z tytułu umowy o pracę w Polsce wynosi 11 342 zł, lekarza z drugim stopniem specjalizacji – 8 015 zł, z pierwszym stopniem specjalizacji – 6 786 zł, zaś bez specjalizacji – 5 228 zł. Podane w badaniu kwoty zawierają wynagrodzenie zasadnicze wraz z dodatkami do wynagrodzenia oraz wynagrodzeniem za dyżury.

Gdzie lekarze zarabiają najwięcej?
Najwyższe średnie wynagrodzenia otrzymują lekarze w województwie opolskim. Tuż za nimi uplanowali się pracujący w woj.: świętokrzyskim, mazowieckim, dolnośląskim i zachodniopomorskim. Na końcu stawki uplasowały się zaś średnie pensje w woj.: małopolskim, podkarpackim, śląskim, podlaskim i lubuskim.

Sprawdź także: Ratownicy medyczni wywalczyli 800 złotych podwyżki

Czytaj też: Na kasie w Lidlu lub Biedronce zarobisz więcej niż policjant, nauczyciel czy lekarz

Zobacz również: Tyle naprawdę zarabiają lekarze [INFOGRAFIKA]


Źródło: Superbiz.pl, Ministerstwo Zdrowia, radiozet.pl, Sedlak&Sedlak

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE