przedsiębiorca

i

Autor: Shutterstock Polska wśród najgorszych krajów dla biznesu

Problemy przedsiębiorców

Przedsiębiorcy mają dość. Co najbardziej im przeszkadza?

2022-08-17 13:47

Przedsiębiorcom coraz trudniej jest prowadzić swoje działalności gospodarcze. Z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH wynika, że mocniej odczuwają narastające ograniczenia, a polska gospodarka znajduje się w fazie spowolnienia. Co najbardziej dziś przeszkadza przedsiębiorcom w Polsce?

Co przeszkadza polskim przedsiębiorcom?

Jak napisano w komentarzu do badania: Analiza zmian wartości barometru wskazuje na to, że gospodarka polska znajduje się w fazie spowolnienia. Przedsiębiorcy coraz silniej odczuwają narastające ograniczenia działalności gospodarczej (...). Dodano, że właściciele firm m.in. z branży przemysłu i budownictwa odczuwają problemy w kwestii dostępności kredytów, jak i niekorzystnymi warunkami ich obsługi. Wskaźnik koniunktury w budownictwie obniżył swoją wartość o 4,8 pkt.

Express Biedrzyckiej: Były wicepremier wprost: Rezygnacja z rosyjskiego węgla z dnia na dzień była błędem

Realne zagrożenie dla przedsiębiorców

Oprócz problemów związanych z kredytami przedsiębiorcy mocno odczuwają także wzrosty cen, szczególnie za energię elektryczną, gaz ziemny oraz węgiel, które to dla wielu działalności stanowią fundament, aby w ogóle mogły funkcjonować. Jak zauważa Federacja Przedsiębiorców Polskich, podjęte dotychczas przez rząd kroki wydają się być niewystarczające. Pandemia Covid-19 zmusiła wielu przedsiębiorców do zamknięcia swoich działalności. Niektórym udało się utrzymać na rynku, jednak odnieśli duże straty finansowe. Pomoc rządowa nie dla wszystkich okazała się być wystarczająca i dziś muszą zmagać się z wieloma problemami, aby móc dalej prowadzić swoje firmy. Wojna Rosji z Ukrainą przysporzyła jeszcze więcej tych problemów, ponieważ wiele krajów zaczęło zmagać się z szybko rosnącą inflacją, a także brakiem podstawowych dóbr.

Sonda
Chciałbyś prowadzić własną firmę?
Najnowsze