BIK i wakacje kredytowe

i

Autor: Gettyimages Skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie miało negatywnego wpływu na ocenę naszej zdolności kredytowej

Wakacje kredytowe

Szturm Polaków na banki. System nie jest gotowy na wakacje kredytowe?

2022-08-17 12:23

Systemy internetowej obsługi banków wysiadły, kiedy tylko pojawiała się możliwość złożenia wniosku o przesunięcie w czasie spłaty rat złotowych kredytów hipotecznych. Liczba chętnych przekroczyła możliwości przygotowanej w tym celu infrastruktury informatycznej. Polacy gremialnie rzucili się do skorzystania z możliwości przygotowanych im przez rząd - pisze w felietonie dla "Super Biznesu" Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE, prezes zarządu IZFiA.

Wakacje kredytowe 2022. Czy banki są przygotowane?

Motywacje do skorzystania z wakacji kredytowych, które można było zauważyć w mediach społecznościowych, były trzy – ulżenie domowym budżetom w bieżących wydatkach w dobie szalejącej inflacji, sfinansowanie wakacji lub nadpłacenie kapitału w kredycie hipotecznym.

Pierwsza z nich wygląda na wymuszoną zewnętrznymi warunkami – niemało jest przecież osób, którym spłaty wzrosły dwukrotnie. Drugą można uznać za objaw lekkoduchostwa, a trzecia wynika z ekonomicznej kalkulacji – którą można uznać za rozsądną, jeśli życie nie zweryfikuje przyjętych do niej założeń. Niestety nikt nie pisał, że „zaoszczędzone” pieniądze przeznaczy na wpłatę na IKE lub IKZE, a dobrze zainwestowane środki mogłyby przecież być znaczącym wsparciem na emeryturze.

Marek Zuber: Wakacje kredytowe powinni brać wszyscy

W tej chwili korzystającym z wakacji kredytowych może to rozwiązanie wydawać się atrakcyjnie, ale nie będzie tak zawsze, kiedyś przyjdzie za to zapłacić, nam wszystkim. W ciągu najbliższego półtora roku polskie banki nie dostaną znaczącej części spłat rat kredytowych. Trudno spodziewać się, że nie wpłynie to na ich sytuację, a w konsekwencji nie wymusi poszukiwania zysku w innych obszarach, który będzie pochodził, a jakże, od klientów.

Uwalnianie znaczącej ilości gotówki z potencjałem do przeznaczenia jej na konsumpcję nie przyczyni się także do wygaszania inflacji. Po wakacjach kredytowych przyjedzie chłodna jesień, być może już tej jesieni, kiedy trzeba będzie zderzyć się z ekonomiczną rzeczywistością. Oby nie skończyło się tak, że „oszczędności” na ratach będą pokrywać wydatki na ogrzewanie, a ciepła od tego nie przybędzie.

Sonda
Czy złożyłeś już wniosek o wakacje kredytowe?
Najnowsze