Wakacje kredytowe

i

Autor: Towfiqu barbhuiya Wakacje kredytowe w Polsce

Ryzyko wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe 2022. Skorzystasz i stracisz zdolność kredytową? Ekspert tłumaczy

2022-08-04 11:33

Wakacje kredytowe 2022 ruszyły wraz z końcem lipca. W związku z wprowadzeniem nowych przepisów, które mają ułatwić kredytobiorcom spłatę kredytów pojawiło się wiele wątpliwości. Przerwa od spłaty rat będzie raportowana w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Czy to oznacza, że po skorzystaniu z wakacji kredytowych spadnie nam zdolność kredytowa? Problem wyjaśnia Jakub Kucharek, ekspert kredytowy Lendi.

Wakacje kredytowe 2022. Czy skorzystanie z nich obniży zdolność kredytową?

Wakacje kredytowe pozwalają na odłożenie spłaty rat w czasie i tym samym ułatwienie kredytobiorcom przetrwania okresu wysokich stóp procentowych. Jednocześnie skorzystanie z przerwy od spłat, będzie odnotowane w BIK, więc w teorii opóźnienie spłat mogłoby podważać wiarygodność kredytobiorcy, tym samym obniżając jego zdolność kredytową

Jak twierdzi ekspert Lendi Jakub Kucharek na ten moment nie można stwierdzić, czy wpływ wakacji kredytowych będzie miał wpływ (a jeśli tak, to w jakim stopniu) na kredyty zaciągane w przyszłości. Są jednak przesłanki, aby sądzić, że zdolność kredytowa nie zostanie obniżona, na co wskazuje prezes UOKiK.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Wakacje kredytowe a zdolność kredytowa. Co jeśli bank ją obniży przez skorzystanie z rządowego programu?

W pierwszych dniach obowiązywania ustawy UOKiK odebrał od konsumentów kilkaset skarg dotyczących wakacji kredytowych. Część z nich dotyczyła obaw kredytobiorców dotyczących możliwości obniżenia ich zdolności kredytowej, jeśli skorzystają z zawieszenia rat. Prezes UOKiK jasno jednak powiedział, że banki nie mają podstaw, aby twierdzić, że samo skorzystanie z wakacji będzie rzutowało na zdolność kredytową - powiedział ekspert Lendi.

W teorii, jeśli więc banki będą obniżać zdolność kredytową osobom, które skorzystały z wakacji kredytowych, sprawę będzie można zgłosić do UOKiK.

Wakacje kredytowe, kto może z nich skorzystać?

Przy wakacjach kredytowych nie wprowadzono limitu dochodowego, więc mogą z nich skorzystać zarówno osoby, które mają trudną sytuację finansową, jak i te, które radzą sobie ze spłatą rat. Z pomocy mogą skorzystać jednak tylko osoby, które zaciągnęły kredyt w złotówkach na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych przed 1 lipca 2022. Ponadto zawieszenie spłat może dotyczyć tylko jednego kredytu hipotecznego i dotyczy kredytów, których zakończenie spłat wynosi więcej niż 6 miesięcy licząc od 28 lipca 2022 roku.

Wniosek można złożyć przez bankowość elektroniczną, lub w formie papierowej w placówce banku, w którym mamy zobowiązanie. Jak wskazuje ekspert Lendi, niektórych bankach wnioski o wakacje kredytowe składamy tylko na najbliższy miesiąc, dlatego trzeba pamiętać o cyklicznym składaniu wniosków. Prawdopodobnie banki z czasem wprowadzą opcję zawieszenia ośmiu rat jednym wnioskiem.

Sonda
Czy złożyłeś już wniosek o wakacje kredytowe?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze