Wakacje kredytowe

i

Autor: Towfiqu barbhuiya Wakacje kredytowe w Polsce

Na co Polacy przeznaczą pieniądze?

Wakacje kredytowe. Co zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi?

2022-08-02 20:01

Od ubiegłego piątku można składać wnioski o wakacje kredytowe. Dają one możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że prawo do skorzystania z tej pomocy ma około 3,5 mln osób. Na co Polacy przeznaczą zaoszczędzone pieniądze?

Co Polacy zrobią z zaoszczędzonymi pieniędzmi?

Aż 38 proc. osób chce przeznaczyć zaoszczędzone na wakacjach kredytowych pieniądze na nadpłatę rat w kolejnych miesiącach - wynika z badania przeprowadzonego dla Biura Informacji Kredytowej. Jak tłumaczy Waldemar Rogowski, główny analityk BIK, cytowany w informacji prasowej od początku roku można zaobserwować "wzrost wartości nadpłaconych kredytów mieszkaniowych".

- Jeszcze w czerwcu 2021 r. kredytobiorcy dokonali nadpłat kredytów hipotecznych w kwocie 600 mln zł, podczas gdy w czerwcu tego roku kwota ta była trzykrotnie wyższa i wynosiła 2,6 mld zł - stwierdził Rogowski i dodał, że oczekuje dalszego zwiększenia nadpłat w kolejnych miesiącach. - Z perspektywy kredytobiorców wydaje się to racjonalne, gdyż w ten sposób obniża się koszt obsługi kredytu i spada kwota kapitału pozostającego do spłaty – stwierdził.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Wakacje kredytowe - oszczędności na bieżące wydatki

Jak dowiadujemy się z badania przeprowadzonego dla Biura Informacji Kredytowej - 26 proc. ankietowanych planuje z kolei przeznaczyć pieniądze na bieżące opłaty rachunków z tytułu prądu czy gazu. 25 proc. respondentów chce wykorzystać oszczędności na sfinansowanie bieżących wydatków na życie, takich jak zakupy żywności czy odzież. Z kolei 16 proc. kredytobiorców deklaruje, że chce dzięki tym środkom spłacić inne zobowiązania w bankach.

Wakacje kredytowe dają możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 roku oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.

Sonda
Czy złożyłeś już wniosek o wakacje kredytowe?

Harmonogram wakacji kredytowych 2022

Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie kredytu hipotecznego na łączny czas 8 miesięcy:

  • maksymalnie 2 raty w okresie 1 sierpnia - 30 września 2022 roku
  • maksymalnie 2 raty w okresie 1 października - 31 grudnia 2022 roku
  • maksymalnie 4 raty w 2023 roku - po jednej racie w każdym z kwartałów

Wakacje kredytowe zaczynają obowiązywać od sierpnia 2022 roku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze