Wakacje kredytowe

i

Autor: Towfiqu barbhuiya Wakacje kredytowe w Polsce

Na co Polacy przeznaczą pieniądze?

Wakacje kredytowe. Co zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi?

2022-08-02 20:01

Od ubiegłego piątku można składać wnioski o wakacje kredytowe. Dają one możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że prawo do skorzystania z tej pomocy ma około 3,5 mln osób. Na co Polacy przeznaczą zaoszczędzone pieniądze?

Co Polacy zrobią z zaoszczędzonymi pieniędzmi?

Aż 38 proc. osób chce przeznaczyć zaoszczędzone na wakacjach kredytowych pieniądze na nadpłatę rat w kolejnych miesiącach - wynika z badania przeprowadzonego dla Biura Informacji Kredytowej. Jak tłumaczy Waldemar Rogowski, główny analityk BIK, cytowany w informacji prasowej od początku roku można zaobserwować "wzrost wartości nadpłaconych kredytów mieszkaniowych".

- Jeszcze w czerwcu 2021 r. kredytobiorcy dokonali nadpłat kredytów hipotecznych w kwocie 600 mln zł, podczas gdy w czerwcu tego roku kwota ta była trzykrotnie wyższa i wynosiła 2,6 mld zł - stwierdził Rogowski i dodał, że oczekuje dalszego zwiększenia nadpłat w kolejnych miesiącach. - Z perspektywy kredytobiorców wydaje się to racjonalne, gdyż w ten sposób obniża się koszt obsługi kredytu i spada kwota kapitału pozostającego do spłaty – stwierdził.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Wakacje kredytowe - oszczędności na bieżące wydatki

Jak dowiadujemy się z badania przeprowadzonego dla Biura Informacji Kredytowej - 26 proc. ankietowanych planuje z kolei przeznaczyć pieniądze na bieżące opłaty rachunków z tytułu prądu czy gazu. 25 proc. respondentów chce wykorzystać oszczędności na sfinansowanie bieżących wydatków na życie, takich jak zakupy żywności czy odzież. Z kolei 16 proc. kredytobiorców deklaruje, że chce dzięki tym środkom spłacić inne zobowiązania w bankach.

Wakacje kredytowe dają możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 roku oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.

Sonda
Czy złożyłeś już wniosek o wakacje kredytowe?

Harmonogram wakacji kredytowych 2022

Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie kredytu hipotecznego na łączny czas 8 miesięcy:

  • maksymalnie 2 raty w okresie 1 sierpnia - 30 września 2022 roku
  • maksymalnie 2 raty w okresie 1 października - 31 grudnia 2022 roku
  • maksymalnie 4 raty w 2023 roku - po jednej racie w każdym z kwartałów

Wakacje kredytowe zaczynają obowiązywać od sierpnia 2022 roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze