Kogo stać na kredyt hipoteczny? Kalkulator zdolności kredytowej

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/PhotoMIX-Company Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych

Wyniki ankiety NBP nie pozostawiają złudzeń

Koniec z łatwym kredytem. Banki zaostrzają kryteria udzielania kredytów

2022-08-02 5:01

Na III kwartał banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Oczekują spadku popytu, który w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów mieszkaniowych ma być znaczny - wynika z wyników ankiety NBP. Jak wskazano "Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych", pogorszenie się perspektyw sytuacji gospodarczej i wzrost stóp procentowych istotnie ograniczyły aktywność na rynku kredytowym w II kwartale 2022 r.

Zaostrzenie polityki kredytowej

Banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów i zanotowały spadek popytu w większości segmentów rynku kredytowego, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych. "Spadek popytu motywowany był głównie zmniejszeniem się zapotrzebowania na długoterminowe finansowanie inwestycji przedsiębiorstw oraz pogorszeniem się sytuacji gospodarstw domowych i prognozami sytuacji na rynku mieszkaniowym" - dodano.

W wynikach ankiety podano, że drugi kwartał 2022 r. był kolejnym okresem zacieśniania przez banki kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych. Ankietowane banki wskazywały, że do zaostrzenia polityki kredytowej przyczyniło się głównie pogorszenie się prognoz sytuacji gospodarczej i wzrost stóp procentowych. W II kwartale 2022 r. banki ponownie odnotowały spadek popytu na kredyty mieszkaniowe.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Banki zaostrzają kryteria udzielania kredytów

Zdaniem banków przyczyniły się do tego głównie pogorszenie się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, zmiany w wydatkach konsumpcyjnych, prognozy sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz zaostrzenie kryteriów i warunków udzielania kredytów mieszkaniowych. Na III kwartał 2022 r. pojedyncze banki prognozują zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych, natomiast większość z nich spodziewa się dalszego pogłębienia spadku popytu na te kredyty.

W wynikach ankiety podano też, że w II kwartale br. banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych. Wraz ze wzrostem restrykcyjności polityki kredytowej banki zaostrzyły większość wymienionych w ankiecie warunków kredytowania.

Sonda
Czy złożyłeś już wniosek o wakacje kredytowe?
Najnowsze