Daniel Obajtek

i

Autor: Marcin Gadomski/PAP Daniel Obajtek

Bezpieczeństwo energetyczne Polski

Daniel Obajtek zdradził, kiedy Orlen wchłonie PGNiG! Będziemy płacić mniejsze rachunki?

2022-08-01 13:46

Daniel Obajtek na konferencji finalizującej fuzję Orlenu z Lotosem (08.01.2022) zdradził, że w planach jest już wchłonięcie kolejnego giganta. Wchłonięcie energetycznego koncernu PGNiG ma nastąpi na przełomie października i listopada. Prezes PKN Orlen obiecał, że portfele Polaków pozytywnie odczują skutki fuzji.

Daniel Obajtek zapowiada przejęcie PGNiG przez Orlen

W poniedziałek 08.01.2022 Grupa PKN Orlen sfinalizowała operację połączenia z Grupą Lotos, tym samym tworząc największy koncern paliwowy w Europie Środkowej. To jednak dopiero początek tworzenia jeszcze większego koncernu, w którego skład ma wejść również gigant energetyczny PGNiG. Daniel Obajtek zapowiedział, że kolejne przejęcie zapewni Polsce bezpieczeństwo dostaw gazu oraz pomoże w prowadzeniu transformacji energetycznej.

- Budujemy następny element. Stabilny koncern, który również będzie miał gaz. Zbilansujemy zakupy węglowodorów […] Wtedy będziemy się czuć bezpieczni. W nowym koncernie będziemy stawiać na transformację energetyczną, na pewno będziemy realizować wspólną politykę zakupów węglowodorów co wzmocni bezpieczeństwo Polaków. Będziemy łączyć w Polsce wydobycie. Koniec trzech firm, które się tym dzielą, potrzebna jest nam jedna firma, która będzie się zajmowała wydobyciem i bezpieczeństwem. […] Tak połączony koncern będzie odporny – mówił Daniel Obajtek.

Przejęcie PGNiG przez Orlen zmniejszy ceny gazu? Obajtek obiecuje niższe rachunki

Prezes PKN Orlen zapowiedział, że na przełomie roku zostanie ogłoszona nowa strategia połączonego koncernu, połączona na trzech filarach. Pierwszym jest zwiększenie bezpieczeństwa Polski i regionu, a drugim transformacja energetyczna, która ma zapewnić nam w przyszłości bezpieczeństwo energetyczne. Daniel Obajtek podkreślił, że nie można walczyć ze skutkami kryzysu energetycznego, a z jego przyczynami (czyli energetyką opartą na paliwach kopalnych, która jest już przestarzała). Trzecim filarem mają być inwestycje w petrochemię.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Prezes PKN Orlen zapowiedział, że efekty tej fuzji pomogą ulżyć Polakom przy płaceniu rachunków. „Efekty tej fuzji będą ważne dla portfeli Polaków. I niebawem się o tym przekonacie” – obiecał Daniel Obajtek.

Sonda
Czy połączenie Orlenu i Lotosu to dobry pomysł?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany