Nawet konkretny miesiąc ma znaczenie dla wysokości świadczenia

i

Autor: Shutterstock Nawet konkretny miesiąc ma znaczenie dla wysokości świadczenia

Emerytury w Polsce

Dodatkowe pieniędze dla emerytów! Bez tego będzie ciężko im przeżyć

2022-05-04 9:47

W życiu każdego z nas przychodzi taki czas, że dobrze jest skorzystać z jakiegoś wsparcia. Kiedy jest nam smutno, możemy liczyć na przyjaciół, kiedy zarysujemy samochód na parkingu, z pomocą przyjdzie ubezpieczyciel, kiedy ze względu na wiek nie będziemy mieli takiej, jak obecnie sprawności fizycznej, będziemy mogli sprawić sobie elegancką laskę, by w razie potrzeby znaleźć oparcie w „trzeciej nodze” - pisze w felietonie dla "Super Biznesu" Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE, prezes zarządu IZFiA.

Dodatkowe pieniędze dla seniorów

Co jednak, kiedy na starość okaże się, że potrzebujemy wydawać więcej, niż wynosi nasza emerytura? No właśnie. Wtedy można będzie podeprzeć się rozwiązaniami III filara. Tyle, że aby móc to zrobić, o ten dodatkowy filar finansowy trzeba zadbać już dziś. Trzeci filar to rozwiązania formalno-prawne, które pozwalają oszczędzać i inwestować pieniądze z przeznaczeniem na jesień życia w sposób dużo bardziej efektywny, niżbyśmy to robili nie korzystając z tych form. Co ciekawe, sama forma nie narzuca nam miejsca (z wyjątkiem skarpety), gdzie chcemy gromadzić i pomnażać oszczędności – możemy odkładać na rachunku w banku, w firmie ubezpieczeniowej, w domu maklerskim, w funduszu inwestycyjnym, w funduszu emerytalnym. Wedle własnych preferencji i upodobań.

Warto wskazać, że tymi formami, które przyspieszają oszczędzanie są Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Jaką przewagę dają nam trzeciofilarowe formy oszczędzania? Pierwszym dużym zyskiem jest to, że nie płacimy podatku dochodowego od zysków kapitałowych. To oznacza, że nasz zysk z inwestycji jest w pełni chroniony i państwo nie zabiera nam 19% tego, co zarobią nasze pieniądze. To nie tylko powiększa gromadzone przez nas oszczędności, ale powoduje, że one szybciej się pomnażają, bowiem wszystkie zaoszczędzone na podatkach pieniądze także przynoszą nam zysk.

Sebastian Chwałek, prezes PGZ

Wyższa emerytura i zwrot podatku

Drugą niebagatelną korzyść oferuje nam IKZE – oszczędności zgromadzone w danym roku możemy odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie zapłacić PIT-u w tej części. Zamiast płacić podatek, możemy przeznaczyć go na nasze oszczędności! Żal nie skorzystać. Trzecią dużą korzyścią jest to, że przypadku naszej śmierci, nasi spadkobiercy w zakresie dziedziczenia oszczędności zgromadzonych i IKE lub IKZE nie zapłacą podatku od spadku i darowizn. To kolejny podatkowy zysk.

Sonda
Czy dodatkowo oszczędzasz na przyszłą emeryturę?

Mamy więc w Polsce całkiem legalny system pozwalający na niepłacenie części podatków. Wystarczy oszczędzać na emeryturę i oszczędzać na podatkach. Naprawdę nie opłaca się z tego nie korzystać. Od nas zależy jak długo i ile będziemy oszczędzać – czy z naszych oszczędności stworzymy trzeci filar, dający nam solidne wsparcie finansowe na jesień życia, czy bardziej laskę, która może pomóc utrzymać stabilność finansów w przypadku niespodziewanych wydatków. W każdym razie jedno i drugie się przyda.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze