Obowiązkowe pytania oraz informacje w kwestii nałogi nikotynowego
Od 2020 r. placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) mają obowiązek przekazywania oddziałowi wojewódzkiemu NFZ danych o udzielonych świadczeniach, uzupełnionych o masę ciała i wzrost pacjenta oraz o informację dotyczącą używania przez niego wyrobów tytoniowych, które mają być zbierane na pierwszej wizycie w roku. Taki obowiązek nałożyło na nie rozporządzenie ministra zdrowia z 26 czerwca 2019 r.
Dziennik zauważa, że "do tej pory NFZ rozliczał wszystkie świadczenia dodatkowe POZ-om, czyli niezależnie od tego, czy zawierały one informacje o wadze i wzroście oraz paleniu tytoniu". "Przez cały zeszły rok fundusz przypominał placówkom POZ o obowiązku przekazywania dodatkowych informacji, a w listopadzie wydał listę weryfikacji, które będą obowiązywały w 2025 r. Uwzględniała ona masę i wzrost pacjenta w sprawozdaniach. Zgodnie z zapowiedziami od stycznia 2025 r. weryfikacja tych danych zadziałała. Brak informacji o masie i wadze pacjenta przy pierwszej poradzie w roku powoduje blokadę możliwości sprawozdania świadczenia. Wyjątkiem są teleporady" - czytamy.
Plaga e-papierosów wśród młodzieży
Po elektroniczne papierosy sięga w Polsce co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat - wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego w Sejmie na konferencji poświęconej uzależnieniom. Popularność e-papierosów wśród dziewcząt wzrosła.
Zdaniem dr hab. Koczkodaja wzrost odsetka sięgających po e-papierosy dziewcząt może mieć przyczynę w strategiach marketingowych producentów tych używek. "Te dane są niepokojące, ponieważ oznaczają, że może taka jest strategia marketingowa, że wyroby te są kierowane właśnie do tej grupy użytkowników" - stwierdził. Zaznaczył, że osoby w wieku 13-15 lat są szczególnie narażone na "pokusy związane z inicjacją tytoniową".