W nowej taryfie ceny gazu uległy obniżeniu o 10,6 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku płaconej PGNiG OD o 9,8 proc. dla odbiorców używających gazu wysokometanowego oraz gazu zaazotowanego Ls i o 9,7 proc. dla odbiorców gazu zaazotowanego Lw. Do obniżki przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii - informuje Urząd Regulacji Energetyki.
Odbiorcy w gospodarstwach domowych obsługiwani przez PGNiG OD, oprócz wskazanych powyżej cen gazu i opłat abonamentowych (obrót), ponoszą opłaty za jego transport (dystrybucję) - ze względu na skalę działania Polskiej Spółki Gazownictwa, najczęściej według taryfy tej spółki. Skutek wprowadzenia nowej taryfy w życie dla płatności kompleksowych (łącznie za gaz i jego dostawę) będzie niższy niż w przypadku cen gazu, ze względu na niezmienione stawki opłat abonamentowych oraz za usługę dystrybucji paliw gazowych.
Dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1 (o najniższym zużyciu) zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków, płatność za gaz będzie niższa o 4,85 proc., co oznacza kwotowy spadek jego płatności o 1,02 zł na miesiąc. Natomiast dla odbiorców z grupy W-2.1 (o średnim zużyciu) płatność ulegnie obniżeniu o 6,67 proc. i wyniesie 6,33 zł na miesiąc. Spadek cen będzie najbardziej odczuwalny dla odbiorców zużywających stosunkowo duże ilości paliwa tj. ogrzewających także mieszkania gazem. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o 19,45 złotych mniej miesięcznie (spadek płatności o 7,05 proc.).
Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne z listopada 2016 r. wprowadziła ustawowe uwolnienie cen gazu:
od 1 stycznia 2017 r. – rynek hurtowy, a rynek detaliczny w zakresie LNG i CNG, punktu wirtualnego oraz sprzedaży w trybie przetargów;
od 1 października 2017 r. – rynek detaliczny z wyjątkiem gospodarstw domowych;
od 1 stycznia 2024 r. – ceny dla gospodarstw domowych.
Uwolnienie cen dotyczy zarówno gazu wysokometanowego, jak i zaazotowanego.