Rekordowe podwyżki rat kredytów! Wiele firm może pójść z torbami

2021-12-09 7:46
Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny. Eksperci radzą, jak zaoszczędzić
Autor: scyther5/GettyImages Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny. Eksperci radzą, jak zaoszczędzić

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła podwyżkę stóp procentowych. To już trzecia z rzędu taka decyzja RPP. Tym razem główna stopa wzrosła o 0,5 pkt proc. do 1,75 proc. Jak informuje czwartkowa "Rzeczpospolita", tak drastycznej zmiany na krajowym rynku długu nie było aż od 1989 roku. Wraz ze zmianami RPP w górę pójdą raty kredytów, co znajdzie swoje odbicie w gospodarce.

Rosną raty kredytów, ale banki nie podnoszą oprocentowania lokat

"Właściciele kredytów bankowych właśnie otrzymują z banków e-maile lub listy polecone z informacją o rosnących ratach. W niektórych przypadkach wysokość płaconych co miesiąc odsetek co najmniej się podwoi" - czytamy.  Według "Rzeczpospolitej", to dopiero początek, bo WIBOR wciąż rośnie, a banki zgodnie z regulaminem dokonują zmian odsetek raz na kwartał lub co pół roku, a to powoduje przesunięcia czasowe.

ZOBACZ Kredyty idą w górę. Jest decyzja RPP. O ile wzrosną raty kredytów?

Czy masz zdolność kredytową na budowę - radzi doradca finansowy

- Niektórzy dostaną "prezent" dopiero pod choinkę. Obok szalejącej inflacji to kolejny cios dla domowego portfela. Co ciekawe, z drugiej strony banki nie palą się do podnoszenia oprocentowania lokat. Szybko usunęły też z oferty lokaty oprocentowane według szybko rosnącej stawki WIBOR - zauważa gazeta.

Wysokie stopy procentowe, a gospodarka

"Rzeczpospolita" ocenia, że skutki zmian będę jeszcze szersze. "Dotkną zadłużonych firm, które przyzwyczajone do taniego kapitału, będą musiały szybko uwzględniać ten dodatkowy, znaczący koszt w przyszłorocznych budżetach i przepływach finansowych. W niektórych przypadkach przedsiębiorstwa sfinansują go wyższymi przychodami czy zyskami (tam, gdzie będzie to możliwe) lub po prostu zrezygnują z inwestycji" - wyjaśnia.

Sonda
Czy jesteś zobowiązany kredytem hipotecznym?

Zdaniem dziennika, "poważnym ryzykiem – i to dla całej gospodarki – mogą jednak okazać się tzw. firmy zombi. [...] Chodzi o przedsiębiorstwa (nawet jedną piątą wszystkich), które przez lata były sztucznie utrzymywane przy życiu – czy to właśnie tanim pieniądzem z banku, rynku obligacji czy kroplówkami rządowymi. Teraz rynek mówi: sprawdzam, i każe zapewne sobie sporo za to zapłacić. Nie wszyscy to przeżyją" - czytamy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze