Ministerstwo Finansów

i

Autor: archiwum se.pl

Resort finansów przekazał dobrą nowinę przedsiębiorcom. Składki rozliczą "po staremu"

2022-02-14 7:47

Ministerstwo Finansów przekazało PAP, że przedsiębiorcy opodatkowani PIT-em podstawę wymiaru składki zdrowotnej za styczeń 2022 roku ustalą jeszcze na podstawie zasad z 2021 roku. Jednocześnie podano informacje, że nie trwają prace nad przedłużeniem terminu na wybór przez firmę formy opodatkowania. Przedsiębiorcy dopiero od marca 2022 będą płacić składkę zdrowotną tak jak wszyscy inni, czyli od dochodu.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, jak nalicza się zdrowotną za styczeń 2022

"U przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem PIT na ogólnych zasadach (skala podatkowa, liniówka, IP-box), w myśl przepisu przejściowego (art. 79) Polskiego Ładu, podstawę wymiaru składki miesięcznej na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń 2022 r. ustala się na podstawie zasad obowiązujących do dnia 31 grudnia 2021 r." - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

ZOBACZ Przedsiębiorcy oparli się pandemii? Mniej upadłości niż przed rokiem!

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Gawkowski: Polski Ład to drogi bajzel. To pierwszy rząd, który obniża wynagrodzenia

"Natomiast składki za kolejne miesiące, wymienieni przedsiębiorcy ustalać będą na podstawie dochodu z poprzedniego miesiąca. Zatem składka za luty br., płatna do 20 marca br. ustalona zostanie na podstawie dochodu ze stycznia br." - doprecyzowano.

Przedsiębiorcy mają już mało czasu na wybór formy opodatkowania

Ministerstwo odniosło się też do pytania o ewentualne przedłużenie terminu na wybór przez przedsiębiorców formy opodatkowania w tym roku. Termin ten mija 20 lutego br.

"W MF nie trwają prace nad przedłużeniem terminu na wybór przez przedsiębiorców formy opodatkowania w tym roku. Przedłużenie tego terminu dla celów podatku dochodowego jest niezasadne, ponieważ przedsiębiorcy i tak muszą dokonać tego wyboru w celu obliczenia składki zdrowotnej już za styczeń 2022 r." - napisano w informacji przekazanej PAP.

ZOBACZ: Zakup kontrolowany, czyli nabycie sprawdzające. Narzędzie fiskusa 2022. Ruszają kontrole przedsiębiorców

Sonda
Czy Polski Ład póki co się sprawdza?

Podatkowa część Polskiego Ładu weszła w życie 1 stycznia tego roku. Do najważniejszych wprowadzonych zmian należą: podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie zniesiono możliwość odliczenia od podatku składki zdrowotnej, która w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych PIT ma być liczona od dochodu. (PAP)

Najnowsze