Rewolucja w podatkach. Zmiany przepisów od 1 lipca 2022 roku [TABELA]

2022-06-13 11:40

Zmiany w podatkach. Od 1 lipca 2022 w życie wchodzą kolejne zmiany w polskim systemie podatkowym związane z Polskim Ładem 2.0. Zgodnie z nimi zmianie mają ulec zasady poboru zaliczek na podatek PIT. Czego będzie dotyczyć zmiana? Jak będzie wyglądała nowa skala podatkowa?

Obniżka stawki PIT

Wprowadzenie ulgi dla klasy średniej było jednym z najbardziej kontrowersyjnych pomysłów zawartych w Polskim Ładzie. W czwartek 9 czerwca Sejm przegłosował natomiast zmiany, które mają wejść wkrótce, bo 1 lipca. Czeka nas obniżka stawki PIT do 12 proc. w pierwszym progu podatkowym. Stawka podatku ma zostać obniżona przy zachowaniu 30 000 zł kwoty wolnej od podatku.

Trzeba jednak pamiętać, że składka zdrowotna pozostanie na poziomie 9 proc., zatem w porównaniu do 2021 roku podatki nie spadną. Obciążenia będą wynosić 12 proc. PIT plus 9 proc. składki zdrowotnej.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Koniec ulgi dla klasy średniej

Obniżka PIT do 12 proc. spowoduje zmiany w kwocie zmniejszającej podatek, która zmieni się z aktualnych 5100 zł na 3600 zł, co miesięcznie oznacza obniżanie zaliczek na podatek dochodowy o 300 zł, zamiast dotychczasowych 425 zł.

Od 1 lipca ma zniknąć ulga dla klasy średniej. Preferencja ta nie będzie miała zastosowania i zniknie obowiązek jej naliczania wobec dochodów uzyskanych w okresie styczeń – czerwiec 2022 r. Płatnicy nie będą zobligowani do wykonywania korekt już naliczonej ulgi.

Sonda
Czy Polski Ład póki co się sprawdza?

Składka zdrowotna nie będzie odliczana przez podatników rozliczających się na zasadach ogólnych. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się podatkiem liniowym, w formie ryczałtu lub korzystają z karty podatkowej będą mogli zaliczyć składkę zdrowotną do koszów działalności.

Najnowsze