mieszkania

i

Autor: Shutterstock mieszkania jeszcze bardziej zdrożeją

Stopy procentowe wciąż będą rosły. Członek RPP Ludwik Kotecki potwierdza

2022-06-13 11:37

Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej przyznał w rozmowie z Business Insiderem, że szanse na obniżkę stóp procentowych są bardzo niskie. Jak stwierdził, obecna polityka budżetowa rządu działa proinflacyjnie, a podnoszenie stóp to jedyne dostępne narzędzie RPP. Zdaniem Koteckiego, inflacje i tym samym wzrost stóp procentowych, mogłyby powstrzymać odpowiednie działania rządu.

Stopy procentowe dalej będą rosnąć. Członek RPP potwierdza

Ludwik Kotecki, członek RRP potwierdził, że szanse na to, ze jesteśmy blisko końca podnoszenia stóp procentowych są bardzo małe. Jego zdaniem inflacja jest głównym problemem polskiej gospodarki, a podnoszenie stóp to jedynie narzędzie, które może stosować Rada Polityki Pieniężnej. Problem w tym, że nie jest ono zbyt skuteczne.

- Rada posługuje się tępym narzędziem, czyli stopami procentowymi, ponieważ innego nie ma. W obecnych warunkach to trochę jakby używać siekiery do zwalczania chwastu, jakim jest inflacja. Inne narzędzia, które w tej walce mogłyby być przydatne, nie są używane, a powinny być. Narzędziem, które może przynieść wymierne efekty w walce z inflacją, jest dzisiaj odpowiednia polityka budżetowa. Ona powinna być spójna z polityką antyinflacyjną - powiedział Kotecki dla Business Insidera.

e–Polska Odbudowa Ukrainy

Członek RPP stwierdził również, że inne banki centralne, takie jak amerykański FED, czy europejski EBC dopiero rozpoczęły cykl podwyżek stóp procentowych. Bierność RPP i niepodnoszenie stóp procentowych skutkowałyby dalszym osłabieniem się złotego, a w efekcie wzrostem cen.

W mojej opinii jest stanowczo za wcześnie mówić o obniżkach stóp procentowych. [...] W takim kontekście nie powinniśmy rozmawiać o końcu cyklu podwyżek, a już na pewno nie powinniśmy mówić o obniżkach stóp procentowych - ostrzegł Kotecki.

Stopy procentowe to niejedyne rozwiązanie? 

Zdaniem Koteckiego, powinno się zastanowić jak zmniejszyć ilość pieniędzy na rynku, aby wyhamować inflację. Stwierdził, że za obecne odczyty winne jest m.in. "dosypanie" do gospodarki 150 mld pustego pieniądza w ramach pomocy pandemicznej. Jedną z metod wyciągnięcia kilkudziesięciu miliardów złotych z rynku, byłaby emisja obligacji NBP, które zwiększyłyby także oszczędności gospodarstw domowych. 

Członek RPP ostrzega również, że dopóki inflacja będzie dwucyfrowa, dopóty nie będzie wzrastać liczba inwestycji w kraju. Dlatego aby skutecznie z nią walczyć, bank centralny musi być zdeterminowany w swoich działaniach. Zdaniem Koteckiego lepiej "przesadzić, niż nie być dostatecznie zdeterminowanym".

Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?

Członek RPP o inflacji

Kotecki w Business Insiderze przyznał, że dwucyfrowa inflacja może z nami zostać nawet w przyszłym roku. Dlatego apeluje o spotkanie RPP z Ministrem Finansów, aby zacząć stosować inne narzędzia walki z inflacja niż tylko podnoszenie stóp procentowych, które jest póki co zbyt mało efektywne. Podkreślił również, że największym problemem nie jest ryzyko recesji gospodarczej (do której mogłyby doprowadzić podwyżki stóp), ale jak najszybsze obniżenie inflacji.

Listen to "Polacy zadłużają się na potęgę. Prawie 2,5 miliona osób jest winnych już ponad 45 miliardów zł." on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze