Mateusz Morawiecki, Adam Glapiński

i

Autor: Artur Hojny/SUPER EXPRESS Konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego

Stopy procentowe w górę - w sieci zawrzało od komentarzy!

2022-06-08 16:49

"Spodziewamy się kolejnej podwyżki w lipcu – prawdopodobnie będzie to ostatnia taka decyzja. W efekcie RPP zakończy cykl na poziomie 6,5%." - czytamy na Twitterze Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W internecie zawrzało po tym, gdy w środę Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 75 pb. Tym samym stopa referencyjna, główna stopa procentowa NBP, wzrosła do 6 proc. Decyzję skomentował m.in. Szymon Hołownia, przewodniczący Polska 2050.

Zaostrzenia polityki pieniężnej

"Przy tak wysokim wzroście cen inflacja zaczyna mieć samonapędzający charakter, a jej ograniczenie wymaga zdecydowanego zaostrzenia polityki pieniężnej. Spodziewamy się dalszych zdecydowanych ruchów ze strony RPP w najbliższych miesiącach" - przekazali w środę analitycy ING. Jak zauważyli w komunikacie RPP po raz pierwszy odnotowano, że wzrostowi cen w Polsce sprzyja utrzymujący się wysoki popyt pozwalający przenosić przedsiębiorstwom wzrost kosztów na ceny finalne. Można to odczytać jako przyznanie przez Radę, że podwyższona inflacja ma również źródła krajowe - wskazano.

Decyzję RPP skomentował także na Twitterze Szymon Hołownia. "Stopy procentowe w Polsce: 6%. W strefie €: 0%, niezmiennie od sześciu lat. Euro w Polsce = przewidywalność i bezpieczeństwo naszych oszczędności" - napisał przewodniczący Polska 2050.

Ostatnia taka decyzja

W ocenie ekspertów ING jednym z głównych powodów znaczących podwyżek stóp procentowych jest nie tylko wysoki poziom inflacji CPI (według wstępnego szacunku w maju 13,9 proc. r/r), ale coraz wyraźniejsze sygnały nasilających się efektów wtórnych (szybko rosnąca inflacja bazowa) oraz presja cenowo-płacowa (wzrost płac przyspieszył w maju do 14,1 proc. r/r).

Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego również skomentowali na Twitterze decyzję RPP o podniesieniu stóp procentowych. "Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o 0,75pp. Główna stopa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 6%. Spodziewamy się kolejnej podwyżki w lipcu – prawdopodobnie będzie to ostatnia taka decyzja. W efekcie RPP zakończy cykl na poziomie 6,5%" - czytamy

EKG 2022: Sebastian Skuza
Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze