Emeryci

i

Autor: Shutterstock Waloryzacja rent i emerytur

Głodowa waloryzacja emerytur 2023? Rząd proponuje grosze, a związkowcy protestują

2022-06-08 13:06

Inflacja szaleje, ceny rosną w górę, a skromne świadczenia emerytów pozwalają na coraz mniejsze zakupy. Mijający rok upłynął pod znakiem szukania sposobu na rozwiązanie tego problemu przez dodatkowe emerytury. Dyskutowano nawet o drugiej waloryzacji emerytur. Tymczasem przyszłoroczna waloryzacja może okazać się skandalicznie niska. Rząd chciałby, aby emerytury powiększono na podstawie ustawowego minimum. Ten pomysł, rzecz jasna, nie został dobrze przyjęty przez związki zawodowe.

Waloryzacja emerytur 2023: Ile wyniesie?

Przyszłoroczna waloryzacja może być skandalicznie niska. Rząd chciałby powiększyć renty i emerytury na poziomie ustawowego minimum. Biorąc pod uwagę szalejącą inflację, to działanie całkowitej sprzeczności z podstawowym założeniem waloryzacji, czyli cyklicznym podnoszeniem świadczeń, aby zachowywały realną wartość. Według dokumentów, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna", rząd chciałby waloryzacji na poziomie ustawowego minimum w wysokości 20 proc. Argumentuje, że wynika to z kondycji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który "jest deficytowy i corocznie wymaga wsparcia w formie dotacji z budżetu państwa". Wszystko dlatego, że środki wpłacone przez pracujace osoby płacące składki nie pokrywają kwoty, którą należy przeznaczyć na świadczenia dla obecnych emerytur. Rząd zastrzega, że to prześciowa sytuacja. Wskaźnik waloryzacji emerytur mógłby wynieść ostatecznie zaledwie 109,6 proc.

„Mając to wszystko na uwadze, zwiększenie wskaźnika waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych w 2023 r., w części uzależnionej od realnego wzrostu płac, nie powinno wykraczać poza gwarantowane minimum” - napisano w cytowanym przez DGP dokumencie skierowanym do RDS.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Związki krytyczne

Propozycja oburzyła związkowców, którzy uważają, że propozycja rządu jest niewystarczająca. OPZZ postuluje wskaźnik waloryzacji powyżej średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2022 r., zwiększony o co najmniej 50 proc. wzrostu wynagrodzeń.

- Opowiadamy się ponadto za wprowadzeniem przepisu obligującego rząd do tego, by świadczenia emerytalno-rentowe były waloryzowane nie raz w roku, a dwukrotnie - w marcu i we wrześniu, jeśli inflacja w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc. - powiedział DGP Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Sonda
Co by było lepsze: druga waloryzacja czy 14 -tka?
Listen to "Polacy zadłużają się na potęgę. Prawie 2,5 miliona osób jest winnych już ponad 45 miliardów zł." on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze