Waloryzacja

i

Autor: Super Express Waloryzacja

Szokująco wysoka waloryzacja emerytur 2022 po inflacji. Ile dostaną emeryci? [GALERIA]

2022-05-31 14:44

Waloryzacja emerytur ma złagodzić skutki rekordowo wysokiej inflacji. Według danych GUS sytuacja jest katastrofalna. Inflacja w maju wyniosła aż 13,9 proc. To największa drożyzna od 24 lat! Do tego wszystko wskazuje na to, że szczyt inflacji dopiero przed nami. Jak wpłynie to na wysokość emerytur?

Ile procent wyniesie waloryzacja emerytur 2022?

Otrzymującym skromne świadczenia emerytom coraz trudniej jest związać koniec z końcem. Na szczęście coroczna waloryzacja emerytur przynajmniej częściowo odpowiada na te problemy. Biorąc pod uwagę aktualny wskaźnik inflacji, oraz wzrost wynagrodzeń na poziomie 12,4 proc., waloryzacja wyniosłaby zawrotne 16,38 proc.

Wygląda na to, że emeryci dostaną więcej pieniędzy niż straciliby na drożyźnie. W takim scenariuszu, nawet najbiedniejsi emeryci, otrzymujący najniższe świadczenie na poziomie 1338 zł odczuliby solidny zastrzyk gotówki w wysokości ponad 219 zł, a ich comiesięczna emerytura wzrosłaby do ponad 1557 zł. Dokładne wyliczenia prezentujemy w galerii poniżej.

Czytaj także: Inflacja 14 proc. w maju. Dzieje się coś bardzo złego

Tyle dostaną emeryci po waloryzacji - wyliczenia

Celem waloryzacji jest zrekompensowanie emerytom drożyzny oraz wyrównanie ich emerytur do poziomu rozwoju gospodarczego. Wysokość emerytur zależna jest od tego ile pieniędzy odłożyliśmy ze składek emerytalnych. Ostateczną wartość wskaźnika waloryzacji poznamy dopiero w lutym 2023 roku, gdy zostanie ogłoszony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Świadczenia powiększone o waloryzację będą wypłacane dopiero od 1 marca 2023 roku. W 2022 roku waloryzacja wyniosła 7 proc.

Czy PPK zapewni nam godne emerytury?

Posłowie opozycji przy okazji głosowania w Sejmie nad projektem ustawy wprowadzającej wypłatę tzw.14-tek, postulowali przede wszystkim wprowadzenie drugiej w roku waloryzacji, zamiast tego świadczenia. Póki co seniorzy mogą liczyć na dodatki osłonowe, 14-tkę, oraz obniżkę podatków, która będzie wprowadzona w lipcu. Jednak przy takim tempie inflacji, różne rządowe rekompensaty mogą nie nadążyć za tempem, w którym drożeją podstawowe produkty spożywcze jak i opłaty: energia czy gaz.

Sonda
Co by było lepsze: druga waloryzacja czy 14 -tka?
Najnowsze