Seniorzy

i

Autor: SHUTTERSTOCK Gigantyczna inflacja napędza gigantyczną waloryzację

Zniżki dla seniorów na podróże. Wypoczynek nawet za pół ceny! Jak je otrzymać?

2022-12-02 12:25

Spółki kolejowe przygotowały dla seniorów specjalne oferty zniżek, a ulgowe bilety to długa kolejowa tradycja. Obniżki cen na bilety tramwajowe i autobusowe seniorów nadal obowiązują w miastach. Ceny wstępu do muzeów, kin i teatrów również są niższe dla seniorów. Warto wyjść do ludzi i korzystać ze wszelkich atrakcji. 

Zniżki i ulgi na wypoczynek seniorów

Wiele pensjonatów oferuje upusty dla wczasowiczów na emeryturze. Największe ulgi i obniżki kuszą po sezonie urlopowym.  Jednak w sezonie właściciele pensjonatów nie zapominają o swoich statecznych i solidnych klientach. Podobnie zresztą jak biura podróży, które oferują tańsze wczasy dedykowane właśnie seniorom. W domach wczasowych w miejscowościach uzdrowiskowych emeryci i renciści tradycyjnie mogą liczyć na ulgi i zniżki. Jest to zwykle od 10 do 30 procent. Często jednak takie rabaty dotyczą tylko pobytów poza sezonem turystycznym. Niekiedy taki wypoczynek wiąże się z innymi kosztami. Trzeba dopłacić za ogrzewanie, ponieważ np. pod koniec sierpnia jest już zimno w pokojach gościnnych. Obniżki cen bywają jednak duże. Wynajmujący wczasowiczom domki i pokoje z łazienką, chcą zarabiać mniej, ale jak najdłużej. Restauracje, kina, bary, sklepy i sklepiki w miejscowościach wypoczynkowych obniżają ceny z myślą o seniorach. Często proponują kody rabatowe dla stałych bywalców.  A także liczne ulgi. 

Zniżki i ulgi dla seniorów w placówkach kultury

W muzeach państwowych emeryt płaci połowę ceny normalnego biletu. Zniżek dla osób na emeryturze udziela większość galerii sztuki, skansenów czy ogrodów botanicznych lub zoologicznych. Zazwyczaj bilety dla seniorów są tańsze o 25 proc. Aby skorzystać z takich ulg, wystarczy podać w kasie legitymację emeryta-rencisty. Honorowany jest także ostatni odcinek renty lub emerytury. Ulgi dla emerytów oferują także kina i teatry. Tańsze bilety dla osób starszych to już tam normalność. Kina oferują seanse filmów w godzinach przedpołudniowych. Specjalnie dla seniorów towarzyszą im dyskusje. To miła okazja do poznania kogoś nowego.

Ulgi i zniżki dla seniorów na sport i rekreacje

Imprezy sportowe są dostępne dla seniorów. Kluby zawsze dysponują pulą biletów ulgowych dla emerytów po 65. roku życia. Za taki bilet płaci się zwykle połowę ceny. Tańsze bilety oferują seniorom także baseny, proponujące zwykle połowę ceny za bilet w godzinach mniejszego ruchu. Oferty spa, gabinety kosmetyczne i fryzjerskie często kuszą emerytów atrakcyjnymi usługami. Szczególnie gabinety kosmetyczne oferują emerytom tańsze zabiegi upiększające i pielęgnacyjne, a poza tym niedrogi manicure. Promocje dla emerytów mają salony masażu, sale ćwiczeń jogi i szkółki medytacji. 

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

Ulgi dla emerytów w komunikacji miejskiej

O ulgowych przejazdach komunikacją miejską decydują władze miejskie lub regionalne.

 • W Poznaniu i w Warszawie osoby powyżej 70. roku życia korzystają z komunikacji miejskiej za darmo. Bezpłatne przejazdy mają także osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Młodsi emeryci i renciści płacą za bilety połowę ceny. Poznań oferuje osobom powyżej 65. roku życia roczny Bilet Seniora za 50 zł. Z biletu mogą korzystać mieszkańcy Poznania oraz  gmin z porozumienia międzygminnego.
 • W Katowicach osobom od 70. roku życia przysługują bezpłatne przejazdy. Emeryci i renciści, którzy mają ponad 60 lat płacą połowę ceny biletu. 
 • We Wrocławiu za darmo jeżdżą osoby, które ukończyły 67 lat. 
 • W Krakowie bezpłatne przejazdy przysługują osobom, które skończyły 70 lat.
 • W Łodzi bezpłatne przejazdy są dla osób które ukończyły 70 lat. Emeryci i renciści mają także prawo do biletów ulgowych z 50% zniżką. 
 • W Szczecinie przejazdy za pół ceny są dla emerytek, które ukończyły 55 lat i emerytów powyżej 60. roku życia. Bezpłatne przejazdy dla osób, które skończyły 70 lat.
 • W Trójmieście bilet ulgowy kupią emeryci i renciści. Bezpłatnie jeżdżą osoby po ukończeniu 70-go roku życia.
 • W Lublinie emerytom przysługuje bilet ulgowy na komunikację miejską i gminną. Bezpłatnie jeżdżą już osoby po 65 roku życia.

Ulgi paszportowe dla emerytów

Emeryci mogą liczyć na ulgę przy wyrabianiu paszportu. Osoby, które w dniu złożenia wniosku o paszport mają ukończone 70 lat korzystają z całkowitego zwolnienia i nie wnoszą opłaty. Wyrobienie paszportu kosztuje obecnie 140 zł. Połowa ceny paszportu przysługuje emerytom, rencistom oraz ich małżonkom pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu.

Zniżki na pociąg dla seniorów

Spółki kolejowe mają dla seniorów wiele zniżek od 10 do 50 proc. Największy rabat daje Warszawska Kolej Dojazdowa – 50 proc. Ulga dotyczy biletów jednorazowych i okresowych – nawet kwartalnych. Koleje Mazowieckie proponują 35 proc. zniżki na bilety jednorazowe, strefowe czasowe, okresowe oraz sieciowe.

Ile senior zapłaci za bilet w PKP Intercity?

W "PKP Intercity" na jednorazowe przejazdy wszystkimi pociągami w pociągach TLK oraz IC zniżka wynosi 30 proc. Spółka "PKP Intercity"ma dla osób po 60 roku życia Bilet dla Seniora. Jest to stała oferta oznaczająca ulgę 30 proc. na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami "PKP Intercity" S.A. wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy podać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający wiek.

Jednorazowy bilet seniora z ulgą 25 proc. obowiązuje w pociągach:

 • Przewozów Regionalnych,
 • Kolei Dolnośląskich,
 • Kolei Wielkopolskich,
 • Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (dla osób nieposiadających „Karty Seniora Województwa Łódzkiego”)
 • oraz Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście 

Pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie można podróżować na podstawie biletu całorocznego uprawniającego do korzystania ze wszystkich linii dziennych i nocnych organizowanych przez ZTM Warszawa w strefie 1 i 2. W przypadku tego przewoźnika, taki bilet mogą kupić osoby, które ukończyły 65. rok życia. Jednorazowy koszt „Biletu Seniora” to 50 zł. Osoby powyżej 70 lat mogą jeździć bezpłatnie. Uwaga: Bilety ze zniżką są ważne tylko wtedy, gdy przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, potwierdzający wiek.

Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?

Ulgi na kolei w 2022 roku - emeryci i renciści

Emeryci i renciści mają prawo do dwóch przejazdów w roku pociągiem dowolnego przewoźnika (w klasie drugiej) ze zniżką 37 proc. W tym wypadku w czasie kontroli oprócz dokumentu tożsamości powinni okazać zaświadczenie wydawane przez odpowiednią instytucję (np. terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów). Tę ulgę nazywa się ulgą ustawową. Przejazd tam i z powrotem jest traktowany jako dwa oddzielne przejazdy.

W pociągach POLREGIO, Kolei Dolnośląskich, Kolei Wielkopolskich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, dla osób, które nie mają „Karty Seniora Województwa Łódzkiego” ani „Karty PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście” czekają bilety: jednorazowe tańsze o 25 proc. oraz okresowe – tańsze o 10 proc. (poza Kolejami Dolnośląskimi). W Kolejach Małopolskich obowiązuje 30-procentowy rabat dotyczący dowolnych biletów.

Koleje Śląskie dają seniorom obniżkę w wysokości 20 proc. od biletów miesięcznych i jednorazowych podczas podróży na podstawie biletów miesięcznych lub jednorazowych.

Korzystając z Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście seniorzy mogą kupić bilety jednorazowe tańsze o 25 proc, a okresowe o 10 proc. (poza Kolejami Dolnośląskimi). Koleje Małopolskie oferują zniżkę 30 proc. od ceny dowolnych biletów.

Porachunki Osobiste: Jak mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi? Posłuchaj.

Listen to "Porachunki Osobiste" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze