Seniorzy

i

Autor: SHUTTERSTOCK Ulgi i zniżki dla seniorów. Emerycie, sprawdź, co ci się należy!

Ulgi i zniżki dla seniorów. Emerycie, sprawdź, co ci się należy!

Jakie ulgi i zniżki przysługują w Polsce dla seniorów? Takie pytanie zadaje duża część emerytów i rencistów w Polsce. Wraz z przejściem na emeryturę lub po osiągnięciu określonego wieku, seniorzy mogą liczyć na wiele zniżek i ulg, o których warto wiedzieć, aby nie nadwyrężać swoich oszczędności i budżetu domowego. Ulgi dla seniorów oferują samorządy oraz instytucje państwowe. Poniżej prezentujemy listę ulg i zniżek dla seniorów.

Zniżkowa karta seniora. Ile można zyskać?

Zniżkowa karta seniora jest dla osób po 60. urodzinach. Mając ją możesz korzystać z różnych ulg. Na stronie https://glosseniora.pl sprawdzisz, co w twojej okolicy oferują firmy honorujące kartę seniora. Przeważnie ulgi na kartę to 10 procent zniżki, ale bywają zniżki większe. Zajęcia aktywizujące i rozrywka dzięki karcie mogą być nawet darmowe.

Na stronie GŁOS SENIORA są wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby wyrobić sobie kartę. Wystarczy wypełnić umieszczony tam formularz. Wysłać pod podany adres kopertę ze znaczkiem i twoim adresem. Wkrótce wróci ona do ciebie z kartą seniora w środku. Jedna karta seniora to ulgi dla jednej osoby. Jeśli jesteś w związku małżeńskim, to mąż lub żona muszą złożyć oddzielny wniosek. 

Na podanej powyżej stronie znajduje się lista ponad 2 tys. punktów honorujących Ogólnopolską Kartę Seniora. Na bieżąco dodawane są do niej nowe firmy wprowadzające rabaty z OKS. Wśród firm są bary i restauracje, baseny i firmy kosmetyczne, ale także liczne sklepy. Nawet sprzedające wanny, naprawiające rowery czy firmy oferujące mycie okien. Wystarczy wpisać miejscowość, w której mieszkasz i wybrać z listy kategorię, np. „uroda”, „turystyka i noclegi”, „usługi”, „transport”, aby zobaczyć mapę pokazującą z czego aktualnie możesz skorzystać.

Zniżki i ulgi dla emerytów oferowane przez samorządy

Bardzo dużą rolę w ułatwianiu życia seniorom i dawania im zniżek i ulg mają samorządy. To one najbardziej dbają o to, aby osoby starsze mogły korzystać z kin, teatrów, wycieczek, itp. Działania, które ostatecznie prowadzą do tego, że senior korzysta z życia, zaczynają się właśnie od samorządu. To samorządy przekazują pieniądze organizacjom pozarządowym na dofinansowanie projektów mających wspomóc ludzi starszych.

Dodatkowe pieniędze dla emerytów

W województwie śląskim samorząd właśnie przeznaczył 300 tys. zł na dofinansowanie projektów mających aktywizować seniorów. Pieniądze przeznaczone są dla organizacji pozarządowych. Projekty mogą być bardzo różnorodne. Na przykład można zorganizować festiwal filmów z lat 60. pod gołym niebem. Powierzanie pieniędzy od samorządów organizacjom pozarządowym jest strzałem w dziesiątkę. Pracują tam ludzie z pasją, zwykle młodzi, z głowami pełnymi pomysłów. Dlatego warto uczestniczyć w imprezach i programach „od samorządów”.

O dofinansowanie działań aktywizujących seniorów mogą ubiegać się m.in.:

  • fundacje, stowarzyszenia,
  • spółdzielnie socjalne,
  • kluby sportowe,
  • a także grupy nieformalne.
  • Na jeden projekt można otrzymać do 10 tys. zł

Samorządowa Karta Seniora - ulgi i zniżki

Pieniądze to nie wszystko, co samorządy oferują w celu uaktywnienia osób po 60. roku życia. Funkcjonuje również samorządowa karta seniora SKS (nie mylić z kartą seniora). Wiele samorządów oferuje seniorom zniżki w gminnych, miejskich czy wojewódzkich instytucjach, a także u partnerów komercyjnych.

W niektórych gminach samorządowe karty seniora to mała karta, którą można włożyć do portfela. Inne ogłosiły, że samorządową kartą seniora jest po prostu dowód osobisty potwierdzający wiek. Dzięki SKS można oszczędzać płacąc w aptekach, instytucjach kultury czy sklepach.

Co ciekawe, w niektórych miastach są oddzielne SKS-y dla osób w różnym wieku. We Wrocławiu funkcjonują trzy karty:

  • srebrna od 60 do 74 lat,
  • złota od 75 do 90,
  • szmaragdowa dla osób, które ukończyły 90 lat.

Posiadacze karty złotej mogą bezpłatnie korzystać z taksówek w drodze do urzędu lub lekarz. Osoby z kartą szmaragdową korzystają z darmowych usług, mających sprawić, że nawet w sędziwym wieku można być zadbanym. To np. strzyżenie, mycie i czesanie włosów, manicure i pedicure. Wypielęgnowany senior jedzie po wszystkim do domu darmową taksówką.

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

Ulga w abonamencie RTV dla seniorów

Przysługuje od następnego miesiąca po skończeniu 75 lat. Od 60. roku życia zwolnienie należy ci się w sytuacji, gdy masz emeryturę niższą niż połowa przeciętnego wynagrodzenia. Idź wtedy na pocztę z dowodem osobistym, decyzją z ZUS o wysokości emerytury w danym roku albo odcinkiem emerytury, albo decyzją o jej przyznaniu, albo informacją z ZUS o jej waloryzacji. Na poczcie dostaniesz oświadczenie, wypełnisz je i złożysz w okienku. Dzięki tym staraniom od następnego miesiąca możesz nie płacić za RTV. Abonamentu RTV nie musisz opłacać także wtedy, gdy masz prawo do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub do zasiłku dla opiekuna.

Emerycie, uzyskaj zwolnienie z podatku za psa

Zwolnienie z daniny związanej z naszym psem lub psami niestety nie przysługuje tylko pod warunkiem ukończenia 65 lat. Jest też warunek dodatkowy.  Osoba, która skorzysta ze zwolnienia prowadziła jednoosobowe gospodarstwo domowe, czyli mieszkała sama (z psem), a nie z kimś jeszcze.

Sonda
Czy dorabiasz do emerytury?

Porachunki Osobiste: Jak mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi?

Posłuchaj PODCASTU.

Listen to "Odkładać? Inwestować? Wymieniać? Wydawać? Co robić z pieniędzmi w kryzysie ekonomiczny?" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze