Emeryci

i

Autor: Shutterstock Nowe emerytury już od lipca

Emerycie, ZUS może zawiesić Ci świadczenie. Emerytura 2022 - sprawdź limity zarobków dla emerytów i rencistów. Ile od 1 czerwca możesz dorobić bezkarnie?

2022-05-31 12:55

Emerycie, ZUS może zawiesić emeryturę, jeśli za dużo sobie dorobisz. Od 1 czerwca 2022 roku zmienią się limity zarobkowe dla emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. Oznacza to, że będą mogli sobie dorobić więcej do emerytury bez obawy o zmniejszenie lub zawieszenie należnego świadczenia.

Emerycie, zobacz, ile możesz dorobić do emerytury w 2022

Emeryci, którzy dorabiają do emerytury, mogą mieć wstrzymane świadczenie. Zobacz, co się zmienia w zakresie możliwości dorabiania do emerytury. Limity dorabiania do świadczeń zmieniają się co trzy miesiące. W związku z tym od 1 czerwca 2022 roku do 31 sierpnia 2022 roku emeryci, którzy jeszcze nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego (kobiety 60 lat i mężczyźni 65 lat) oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia. Podwyżka kwoty możliwa jest, gdyż wzrosło przeciętne wynagrodzenie w Polsce za I kwartał 2022 roku. Teraz najniższy próg bezpiecznego dorabiania jest wyższy o ponad 168 zł brutto.

Przekroczenie limitów obowiązujących w ZUS może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Zatem warto mieć się na baczności, by dorabianie faktycznie się opłacało i by nie stracić świadczenia z ZUS.

Aby dorabiać i otrzymywać rentę i emeryturę w pełnej wysokości, nie można zarobić więcej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli zarobi się ponad te 70 proc., ale mniej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (8105,80 zł brutto), to ZUS zmniejszy świadczenie. W przypadku przekroczenia progu 130 proc. ZUS zawiesi wypłatę emerytury.

Zatem jeśli pracujący emeryt uzyska przychód w granicach od 4364,70 zł brutto do 8105,80 zł brutto, to ZUS może zmniejszyć wypłacane świadczenie o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Kiedy ZUS może wstrzymać emeryturę

Kwota maksymalnego zmniejszenia jest różna dla poszczególnych świadczeń, a od marca br. do lutego 2023 r. wynosi 691,94 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; 518,99 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 588,19 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, czyli od marca tego roku do 1338,44 zł brutto. W takiej sytuacji, gdy przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimum, to emerytura będzie wypłacana w niższej kwocie, a więc bez dopłaty do wysokości minimalnej.

Pieniądze to nie wszystko. Barbara Socha
Sonda
Czy uważasz, że w Polsce można przeżyć za minimalną krajową emeryturę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze