Rewolucja w systemie emerytalnym. Niektórzy będą pracować krócej

i

Autor: Shutterstock

Emerytury i renty

Rewolucja w systemie emerytalnym. Niektórzy będą pracować krócej

2024-09-06 6:04

Emerytury stażowe umożliwiają wcześniejszą emeryturę oraz indywidualną decyzję w kwestii momentu początkowego i wysokości świadczenia. Obecnie jest trudniej o takie zmiany w prawie z powodu unijnej procedury nadmiernego deficytu. Jednak projekty obywatelskie są w sejmie. Presja również.

Presja na emerytury stażowe

- Prace nad projektami w sejmowej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej nie ruszyły – powiedział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” (…) Przypomniał, że pierwsze czytanie obywatelskiego projektu dotyczącego emerytur stażowych odbyło się na początku tego roku – podaje serwis solidarnosc.org.pl.

Najważniejsze założenie obywatelskiego projektu to ustanowienie emerytury przysługującej osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Aby zwiększyć swoją emeryturę, ubezpieczony legitymujący się dobrym stanem zdrowia mógłby kontynuować pracę zarobkową również po osiągnięciu wymaganego stażu ubezpieczeniowego.

Projekt o wcześniejszych emeryturach celowo mrożony w sejmie?

Do nas, jako do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zwrócono się o przygotowanie stanowiska rządu w sprawie tych projektów (…) Nie potwierdzam, czy są mrożone. Mówię, że to projekty o charakterze poselskim i o charakterze obywatelskim, a więc gospodarzem procesu legislacyjnego tych projektów na tym etapie jest Marszałek Sejmu

podkreśla cytowana przez solidarnosc.org.pl minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Rozciągnięta w czasie ścieżka legislacyjna może świadczyć o celowym „mrożeniu” projektu w sejmie, niezależnie od deklaracji. Rząd nie musi jednoznacznie odmówić jednak ryzykowne dla deficytu budżetowego zmiany w prawie wciąż nie obowiązują. Można jedynie zgadywać jakie są intencje rady ministrów w tej kwestii.

Emerytury stażowe dla nauczycieli – pierwsza jaskółka

MRPiPS przygotowało projekt rozporządzenia sprawie terminu, sposobu i trybu przekazywania środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego na fundusz emerytalny Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w związku z wcześniejszymi emeryturami nauczycielskimi.

Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela przejść na emeryturę na szczególnych zasadach, czyli w wieku niższym niż ustawowy (60 lat u kobiet i 65 lat u mężczyzn) będą mogli – po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy – nauczyciele, którzy łącznie spełnią następujące warunki: rozpoczęli przed 1 stycznia 1999 r. pracę na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, mają udokumentowany okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat "pracy przy tablicy".

Podstawę do obliczenia emerytury stażowej ma stanowić wysokość składek zewidencjonowanych na koncie nauczyciela, kapitału zakładowego i środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych, zewidencjonowanych na subkoncie. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 września 2024 r.

Emerytury stażowe to temat politycznie skomplikowany jednak można by uznać taką inicjatywę za formę kompromisu z elementem dobrowolności.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?
Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze