przedszkole

i

Autor: Shutterstock

Rodzicu, nie masz z kim zostawić dziecka z powodu strajku nauczycieli? Należy Ci się zasiłek opiekuńczy

2018-12-18 13:24

Protest nauczycieli się zaostrza. Coraz więcej przedszkoli trzeba zamknąć, bo nie ma kto opiekować się maluchami. W szkołach też narasta problem z kadrą i do świąt niektóre placówki mogą zostać zamknięte. Co w takiej sytuacji mają zrobić rodzice?

Nauczyciele domagają się 1 tys. zł podwyżki. Dotychczas ich protesty nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, więc pedagodzy biorą sprawy w swoje ręce i tak jak policjanci masowo idą na zwolnienia lekarskie. Do świąt ze względu na brak kadry zamknięte będą niektóre przedszkola. Taki sam los może dotyczyć też szkół. Starsze dzieci dłuższa przerwa świąteczna może ucieszyć, ale rodzice maluchów mają poważny problem. Nie wszyscy mogą wziąć urlop, by opiekować się dziećmi. Co w takiej sytuacji zrobić?

Rodzicowi przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego. Osoba na zasiłku opiekuńczym otrzyma za okres nieobecności w pracy 80 proc. swojego wynagrodzenia. Na zasiłek może pójść jeden z opiekunów. Prawo do tego mają osoby, które dowiedzą się o zamknięciu przedszkola lub szkoły na mniej niż 7 dni przed terminem. W ciągu roku zasiłek opiekuńczy zarówno na zdrowe, jak i na chore dziecko do lat 14 przysługuje maksymalnie przez 60 dni, natomiast na dziecko powyżej 14. roku życia lub innego członka rodziny zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni. Na dziecko niepełnosprawne przez miesiąc, czyli 30 dni.

Aby otrzymać zasiłek, trzeba złożyć odpowiedni wniosek do swojego pracodawcy (druk ZUS Z-15) lub w ZUS - gdy jest się przedsiębiorcą (druk ZAS-36 - oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat, dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze