Konstantyn Małofiejew

i

Autor: Lous Whinston. https://www.flickr.com/photos/193515557@N06/51320783817/CC BY-SA 2.0 Konstantyn Małofiejew

Sankcje gospodarcze

Rosyjski oligarcha wściekły! Skonfiskowany majątek i pieniądze trafią na Ukrainę

2023-02-03 12:45

Sąd okręgowy w Nowym Jorku zezwolił w czwartek amerykańskim prokuratorom na zajęcie 5,4 miliona dolarów, należących do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Konstantina Małofiejewa, otwierając w ten sposób drogę dla transferu tych środków na Ukrainę. Małofiejew, który jest właścicielem Cargrad TV, jest w USA oskarżony o finansowanie separatyzmu na Krymie i został objęty sankcjami w 2014 roku. Osiem lat później amerykańska prokuratura oskarżyła go o unikanie sankcji.

Pieniądze oligarchy będą przekazane Ukrainie

Pod koniec 2022 roku prokuratorzy oświadczyli, że mieli prawo zająć pieniądze na koncie Małofiejewa w Sunflower Bank w Denver, ponieważ próbował on przekazać je swojemu partnerowi biznesowemu z naruszeniem amerykańskich sankcji.

Prokuratorzy stwierdzili, że fundusze powinny zostać skonfiskowane, a ich wniosek zatwierdził sąd na Manhattanie. Zgodnie z przyjętą w USA poprawką do ustawy budżetowej, pieniądze Małofiejewa mogą zostać skierowane na potrzeby odbudowy Ukrainy.

"Kwoty te są znikome w porównaniu z kosztami katastrofy, wyrządzonej przez Rosję narodowi Ukrainy, ale wkład jest ważny" - powiedział Andrew Adams, szef działającej z ramienia ministerstwa sprawiedliwości USA specjalnej grupy śledczej KleptoCapture, której celem jest ściganie i aresztowanie "skorumpowanych rosyjskich oligarchów i każdego, kto łamie sankcje Waszyngtonu wobec Moskwy po inwazji na Ukrainę".

Poza USA tylko Kanada wprowadziła w życie mechanizm konfiskaty rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy. W czerwcu Ottawa przyjęła nowelizację ustawy o specjalnych środkach ekonomicznych, która umożliwiła przejmowanie i wykorzystanie rosyjskiego majątku do pomocy Ukrainie.

Grupa KleptoCapture tymczasowo przejęła aktywa innych rosyjskich oligarchów, w tym jacht o wartości 300 milionów dolarów, ale nie posiada jeszcze sądowego zezwolenia na trwałą konfiskatę tych dóbr i środków.

Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Sonda
Popierasz sankcje wobec Rosji?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze