Rozliczenie PIT: do kiedy trzeba zapłacić podatek?

2019-04-29 12:02 KaJa
Rozliczenie PIT przez pracodawcę
Autor: Shutterstock

W tym roku po raz pierwszy składanie PIT-ów jest banalnie proste. Teoretycznie by zostać rozliczonym nie trzeba było nic robić, a fiskus przygotuje deklarację za nas. Jednak nie w każdym przypadku. Kto powinien rozliczyć się w sposób tradycyjny, a także do kiedy trzeba zapłacić podatek, jeżeli rozliczenie wykazało niedopłatę?

Osoby, które rozliczały się z fiskusem poprzez PIT-37 oraz PIT-38 miały w tym roku wyjątkowo ułatwione zadanie. Teoretycznie nie musiały one robić nic. Można poprzez rządową usługę „Twój e-PIT” zobaczyć przygotowane za nas rozliczenie i je zaakceptować bądź odrzucić i rozliczyć się w sposób tradycyjny. Jeśli do końca kwietnia podatnik nie wykona żadnego działania to z ostatnim dniem miesiąca zostanie on automatycznie rozliczony. Rozliczony dokument będziemy mogli znaleźć w na podatki.gov.pl w sekcji "złożone dokumenty"

Utrudnienia w bankowości. Weź gotówkę! Majówka 2019

Jeszcze do końca bieżącego miesiąca możemy nanosić własne poprawki na nasze zeznanie podatkowe. Dotyczy to przede wszystkim przekazania 1 proc. podatku albo naliczania konkretnych ulg. Można także całkowicie odrzucić przygotowane za nas zeznania i rozliczyć się tradycyjnie, albo przez internet albo wysyłając zeznanie pocztą. Osoby, które zaakceptują PIT na stronie rządowej na ewentualny zwrot podatku będą musiały czekać około 45 dni. Jeśli podatnik będzie musiał dopłacić to urząd skarbowy do końca maja wyślę stosowną informację, od jej doręczenia będzie 7 dni na zapłatę zaległego podatku. Krajowa Izba Rozliczeniowa uruchomiła także możliwość opłacenia podatków za pomocą systemu szybkich płatności bezpośrednio z poziomu „Twój e-PIT”.

Firmom kończy się czas na unowocześnienie swoich przedsiębiorstw

Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą i rozliczają się poprzez druk PIT-36 nadal powinni zrobić to w sposób tradycyjny. Tak jak w ubiegłych latach muszą oni wysłać swoje zeznanie do 30 kwietnia 2019 roku.

Najnowsze