Marek Chrzanowski

i

Autor: Bartosz Krupa/East News Rusza proces Marka Chrzanowskiego

Rusza proces Marka Chrzanowskiego. Były szef KNF oskarżony o korupcję

2022-03-07 9:30

Warszawski sąd okręgowy wyznaczył pierwszą rozprawę na godz. 12 w poniedziałek - podaje "Gazeta Wyborcza". Dziennik wylicza, że to ponad trzy lata od ujawnienia korupcyjnej propozycji, jaką Chrzanowski złożył Czarneckiemu, i ponad rok od zakończenia śledztwa i skierowania do sądu aktu oskarżenia. Obecnie Marek Chrzanowski jest pracownikiem m.in. Szkoły Głównej Handlowej oraz Instytutu Ekonomii Politycznej i Polityki Gospodarczej w Katedrze Polityki Gospodarczej i Teorii Pieniądza.

W listopadzie 2018 r. „Gazeta Wyborcza” ujawniła stenogram rozmowy Leszka Czarneckiego z Chrzanowskim. Wynika z niej, że ówczesny szef KNF zaproponował Czarneckiemu "ochronę" przed grupą w obozie władzy, która chciała doprowadzić grupę Getin do upadłości. To wtedy padła oferta ochrony banków Czarneckiego w zamian za 40 mln zł.

Miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Według biznesmena szef KNF pokazał mu kartkę, na której napisał "1 procent", co miało stanowić część wartości Getin Noble Banku "powiązaną z wynikiem banku".

Wielkie i małe gesty. Szczecin solidarny z Ukrainą

Zarzut przekroczenia uprawnień

Śledztwo przeciwko Markowi Chrzanowskiego zakończyło się 31 grudnia 2019 roku. O wystawieniu aktu oskarżenia poinformował dziennikarzy pełnomocnik właściciela Getin Banku Leszka Czarneckiego - mecenas Roman Giertych.

Były szef KNF został zatrzymany 27 listopada 2018 roku. W śląskim wydziale Prokuratury Krajowej usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień w związku z rozmową z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim.

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?
Najnowsze