Polacy za tę samą usługę płacą o 426 tys. zł więcej

i

Autor: SHUTTERSTOCK Polacy za tę samą usługę płacą o 426 tys. zł więcej

Przez wojnę na Ukrainie nie tylko żywność będzie droższa. Więcej zapłacisz za wynajem

2022-03-06 17:02

Wojna na Ukrainie skutkuje ogromnym napływem uchodźców do Polski. Wiele osób przyjmuje przyjezdnych do swoich domów, czy mieszkań, co powoduje odpływ lokali na wynajem. Ponadto, gdy uchodźcy już się w Polsce "zadomowią" i znajdą pracę, na pewno będą starali się żyć na własną rękę, część stać na to, już po przyjeździe. To oznacza, że podaż na rynku najmu znacznie się skurczy, a to wpłynie na wyższe ceny.

Wojna na Ukrainie, a rynek najmu w Polsce

Jeśli wojna na Ukrainie będzie się przeciągać, większość uchodźców będzie podejmowała pracę zarobkową w Polsce. Przełoży się to na duży popyt mieszkań na wynajem, powodując wzrost jego kosztów nawet w perspektywie kwartału - ocenił analityk serwisu Domiporta.pl Bartłomiej Baranowski.

Od początku trwającej od ponad tygodnia inwazji Rosji na Ukrainę do Polski napływają uchodźcy. Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych większość osób, które przybyły do Polski, to obywatele Ukrainy. Wśród uciekających przed wojną są też Polacy, a także obywatele Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA czy Rosji.

Polacy mieszkający przy granicy nie boją się najazdu Ukraińców

"Exodus uchodźców z Ukrainy z pewnością wpłynie w pierwszej kolejności na rynek najmu. Obecnie możemy obserwować ogromną ofiarność Polaków, którzy zapraszają uchodźców z Ukrainy do własnych mieszkań i domów" - wskazał PAP Bartłomiej Baranowski, analityk serwisu Domiporta.pl.

Dłuższa wojna na Ukrainie, to więcej uchodźców

Według eksperta jeżeli konflikt będzie się przeciągał, to "zdecydowana większość z przybyłych" będzie podejmowała pracę zarobkową. Jak zauważył, to przełoży się na duży popyt mieszkań na wynajem, co z kolei spowoduje wzrost kosztów najmu. "Pierwszych zauważalnych podwyżek oczekiwałbym już w perspektywie kwartału" - ocenił ekspert.

W ocenie Baranowskiego, w dłuższej perspektywie nie można wykluczyć, że Polska stanie się dla wielu Ukraińców miejscem osiedlenia. "Wówczas ceny ofertowe mieszkań na sprzedaż mogłyby rosnąć w szybszym tempie niż obecnie, ale to perspektywa kilku lat" - wskazał.

Sonda
Czy wynająłbyś mieszkanie cudzoziemcom?

Analityk przypomniał, że na długo przed rozpoczęciem rosyjskiej napaści - w 2020 r. - obywatele Ukrainy stanowili największą grupę wśród zagranicznych inwestorów kupujących nieruchomości w Polsce, i to kolejny rok z rzędu. 

Najnowsze