Przytulne mieszkanie

i

Autor: Marta Behling, Pion Poziom – fotografia wnętrz

Nie stać cię na mieszkanie? Wynajem też jest coraz droższy

2022-01-31 7:43

Jak pisze poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza" ceny nieruchomości dalej rosną w drastycznym tempie, szybciej niż wynagrodzenia Polaków. Jeśli ktoś zwlekał z kredytem do tej pory, to wyraźnie się spóźnił. W związku z wysokimi stopami procentowymi podrożały także kredyty hipoteczne. Do tego wynajem wcale nie jest tani. "GW" zauważa, że stawki najmu wróciły do poziomów sprzed pandemii.

Polaków stać na coraz mniejsze mieszkania

Jak zwraca uwagę gazeta, ceny mieszkań i domów rosną szybciej niż wynagrodzenia Polaków, mimo że te są napędzane rekordowymi podwyżkami cen wszystkich produktów i usług. "Przez to spada średnia liczba metrów kwadratowych, które można kupić za przeciętne wynagrodzenie" - dodaje dziennik.

ZOBACZ Co pompuje ceny nieruchomości? Ogromny wpływ zagranicznych funduszy

EKG 2021. TOMASZ CHRÓSTNY - Prezes UOKiK ostrzega przed inwestycjami w mieszkania.

Gazeta zauważa, że w ubiegłym roku mieszkania drożały w tempie ok. 15 proc., a w większym miastach nawet o 20 proc. "Na ten rok prognozowane są przez ekspertów rynku nieruchomości kolejne wzrosty, o blisko 10 proc." - wskazuje dziennik. Jak tłumaczą analitycy, na których powołuje się gazeta, ceny nie będą rosły już tak szybko, ponieważ znaczący wzrost stóp procentowych z jednej strony spowoduje, że kredyty hipoteczne stają się droższe i trudniej dostępne, a z drugiej - wzrost WIBOR-u sprawi, że bez problemu będzie można znaleźć obligacje korporacyjne z oprocentowaniem powyżej 6 proc. brutto. "Nie wiadomo, czy pozwoli to pokonać inflację, ale jest prawdopodobne, że część inwestorów zamiast kolejnego mieszkania kupi obligacje - ocenia "GW".

Ale, jak dodaje, są też czynniki, które mogą pchać stawki za metr kwadratowy w górę. To m.in. wysokie koszty materiałów budowlanych i rosnące płace - pisze.

Wynajem również jest coraz droższy

"Teraz dochodzi do tego kolejny problem: skończyły się dobre czasy dla najemców" - stwierdza gazeta. Przywołuje wyliczenia Expandera i Rentier.io, z których wynika, że po spadkach stawek najmu w największych miastach po wybuchu pandemii nie ma już prawie śladu. "Mało tego - w trzech miastach: Gdyni, Łodzi i Szczecinie, najem jest już o blisko 10 proc. droższy niż w lutym 2020 r." - pisze dziennik. Wskazuje, że wciąż taniej niż przed pandemią jest w Warszawie i Krakowie. (PAP)

Sonda
Czy wynajmowałeś kiedyś mieszkanie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze