Kredyty

i

Autor: Shutterstock Kredyty

Tak wzrosną raty kredytów. Spore kwoty. Stopy procentowe w górę!

2021-10-06 15:51

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu podwyższyła referencyjną stopę procentowe NBP do 0,50 proc. z 0,10 proc. w skali rocznej - podano po posiedzeniu RPP. Zgodnie z komunikatem Narodowego Banku Polskiego stopa lombardowa została podniesiona do 1,00 proc. z 0,50 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa została pozostawiona bez zmian i wynosi 0,00 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli podniesiona została do 0,51 proc. z 0,11 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli do 0,52 proc. z 0,12 proc. w skali rocznej.

Stopy procentowe to cena, za którą banki pożyczają pieniądze z banku centralnego. Wysokość stóp procentowych ma wpływ na rynki finansowe i całą gospodarkę. Od nich zależy m.in. kurs złotego, oprocentowanie depozytów bankowych oraz kredytów. Regulowanie stóp procentowych może stymulować gospodarkę, lub hamować inflację.

Niższe stopy procentowe oznaczają zmniejszenie rat kredytów w złotówkach, a także obniżają koszty obsługi długu publicznego, co może finalnie wspomóc rozwój gospodarczy po epidemii. Niższe stopy oznaczają także, że komercyjne banki mogą taniej dostać pieniądze z banku centralnego, co może przełożyć się na obniżenie oprocentowania lokat bankowych. 

Kiedy stopy procentowe wzrosną, klienci, którzy założyli lokaty długoterminowe wcześniej, nie zarobią tyle ile by mogli, ponieważ oprocentowanie lokaty byłoby wyższe. Oczywiście jest to pewna strata dla klienta ale i korzyść dla banku.

Zgodnie z komunikatem Narodowego Banku Polskiego stopa lombardowa została podniesiona do 1,00 proc. z 0,50 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa została pozostawiona bez zmian i wynosi 0,00 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli podniesiona została do 0,51 proc. z 0,11 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli do 0,52 proc. z 0,12 proc. w skali rocznej.

O ile podrożeją kredyty?

Raty kredytów aktualizowane są w ciągu 3 miesięcy. Wyobraźmy sobie kredyt na 25 lat, na kwotę 100 tys. zł. Przy oprocentowaniu 2,3 proc. rata wynosiła 439 zł. Kiedy oprocentowanie wzrośnie do 2,7 proc. rata wyniesie już 459 zł. Za trzy miesiące, kiedy oprocentowanie wyniesie 3,3, proc. osoba, która będzie brać podobny kredyt będzie płacić ratę w wysokości 490 zł.

Kredyt hipoteczny w dobie pandemii - Murator Finanse - Wiemy. Kredytujemy.
Sonda
Planujesz skorzystać z niskich stóp procentowych i wziąć kredyt?
Najnowsze