Firmy będą kredytować ZUS? Przedsiębiorcy przez cały rok będą nadpłacać składkę

i

Autor: pixabay Firmy będą kredytować ZUS? "Przedsiębiorcy przez cały rok będą nadpłacać składkę"

Co oznacza podniesienie stóp procentowych przez RPP? Ile wyniesie rata kredytu

2021-09-09 13:47

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła w środę 8 września decyzję o tym, żeby jeszcze nie podwyższać stóp procentowych. Co ciekawe, jeszcze nie tak dawno temu eksperci twierdzili, że RPP nie ma już innego wyboru i w związku z obecnymi wskaźnikami ekonomicznymi, stopy procentowe mają zostać podniesione. Również niektórzy członkowie rady zapowiadali, że zagłosują za ich podniesieniem, jednak nie zdobyli większości. To już szesnasty miesiąc z rzędu z rekordowo niskimi stopami procentowymi. Wygląda to tak, jakby RPP przeciągało decyzję, która nieuchronnie musi zapaść.

Stopy procentowe nie wzrosły mimo wysokiej inflacji

Inflacja w Polsce sięga już 5,4 proc., znacznie przekraczając cel inflacyjny (2,5 proc.). W związku z tą sytuacja spodziewano się, że RPP w końcu podejmie decyzje o podniesieniu stóp procentowych, niektórzy byli wręcz tego pewni. Tymczasem 8 września ogłoszono, że stopy procentowe zostają na obecnym, rekordowo niskim poziomie. Ostatni raz ich zmiana nastąpiła w 29 maja 2020 roku.

ZOBACZ Rada Polityki Pieniężnej Podnosi sobie pensje o 40 proc., a inflacja dalej szaleje

Ile będziemy zarabiać po pandemii? Prezes NBP komentuje

Niskie stopy procentowe oznaczają tyle, że spłacający kredyty hipoteczne płacą bardzo niskie raty, bo stopa referencyjna wynosi 0,1 proc. Jednocześnie w związku z brakiem opłacalności lokat wiele osób inwestuje w mieszkania. Podaż na rynku nieruchomości już wcześniej nie nadążała za popytem, a teraz jest jeszcze gorzej, więc ich ceny gwałtownie wystrzeliły w górę. Swoje dołożyły również tanie kredyty hipoteczne.

Co ciekawe, jeszcze dwa dni przed ogłoszeniem decyzji, prezes NBP ogłosił, że stopy procentowe nie drgną. Stwierdził, że inflacja nie zależy od banku centralnego, a obecnie główny wpływ na jej wysokość ma rynek światowy (ceny paliwa) i polityka UE (koszt wywozu śmieci i prądu).

gfsgfsgfs

Wielu klientów korzysta z niskich stóp procentowych i bierze kredyty o zmiennym oprocentowaniu. Oznacza to, że wzrost stóp procentowych, spowoduje wzrost miesięcznej raty. Wyliczenia w tej kwestii przeprowadziła "Rzeczpospolita" na podstawie kredytu na 300 tys. zł zaciągniętego na 25 lat i oprocentowaniu 2,3 proc. powiększonego o wysokość WIBOR 3m. Miesięczna rata kredytu wyniosłaby 1345 zł.

Sonda
Czy uważasz, że NBP podniesie stopy procentowe w tym roku?

Jak wylicza "Rz", gdyby WIBOR 3M wzrósł o 1,4 proc., a stop referencyjna wróciła do poziomu sprzed pandemii (1,5 proc.), rata wzrosłaby o 220 zł, więc wyniosłaby 1570 zł. W razie wzrostu o 2 proc. rata, wzrosłaby o 320 zł. Z kolei gdyby doszło do mało prawdopodobnego wzrostu o 3-4 proc., raty wzrosłyby nawet o 495-680 zł. Jednak ze względu na rekordową inflację, jest to mało prawdopodobny scenariusz.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze