Rada Polityki Pieniężnej

i

Autor: BARTOSZ KRUPA/EAST NEWS Rada Polityki Pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej Podnosi sobie pensje o 40 proc., a inflacja dalej szaleje

2021-09-09 15:49

Jak poinformował Narodowy Bank Polski, członkowie Rady Polityki Pieniężnej dostaną podwyżki wysokości ponad 40 proc. Teraz ich zarobki będą wynosić rocznie niemal pół miliona złotych. Jednocześnie w środę 8 września zapadła decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na obecnym, niskim poziomie. Choć to dobra wiadomość dla kredytobiorców, to wszyscy konsumenci muszą się zmagać z wysoką inflacją i drożyzną. Nadzieją na wyhamowanie utraty siły nabywczej pieniądza było podniesienie stóp procentowych, ale prezes NBP Adam Glapiński twierdzi, że inflacja nie wpłynęła na zasobność portfeli Polaków.

Rada Polityki Pieniężnej będzie dostawać wyższe pensje, niemal pół miliona złotych rocznie

Według informacji Narodowego Banku Polskiego wynagrodzenie członków Rady Pieniężnej wynosiło 26 476,25 zł. Od 1 sierpnia wzrosło do 37 066,75 zł na mocy rozporządzenia Prezydenta RP z 30 lipca 2021 roku, które zmieniło rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, które wprowadza nowe mnożniki kwoty bazowej, która służy do wyliczenia uposażenia wiceprezesa NBP.

ZOBACZ: Masz kredyt? RPP podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

Ile będziemy zarabiać po pandemii? Prezes NBP komentuje

Członkowie RPP otrzymują wynagrodzenie takiej samej wysokości jak wiceprezesowie NBP. Wzrost z 26 476,25 zł do 37 066,75 zł, a to wzrost o ok. 42 proc. Roczne zarobki członka RPP wynoszą niemal pół miliona złotych, a dokładniej 444 801 zł. 

RPP dostaje podwyżki, a Polacy zmagają się z inflacją

Warto przypomnieć, że w środę 8 września Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o niepodnoszeniu stóp procentowych. To oczywiście znaczy dalsze problemy Polaków z inflacją, która jest na poziomie 5,4 proc, i przewyższa cel inflacyjny NBP. Z kolei Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego twierdzi, że płace rosną szybciej niż spada wartość nabywcza pieniądza.

Problem w tym, że wzrost wynagrodzeń nie dotyczył wszystkich, a drożyzny w sklepach dostarczyli praktycznie wszyscy. Jednocześnie przewodniczący RPP i dziewięciu jej członków otrzymują podwyżki o wysokości 40 proc. co oczywiście nie jest tylko "wyrównaniem strat" związanych z inflacją, a znacznym wzrostem zarobków. Samo RPP twierdzi, że stóp procentowych nie podwyższy, gdyż czeka na "wypłaszczenie" dynamiki inflacyjnej.

Sonda
Czy członkowie RPP powinni podwyższyć stopy procentowe?

Podwyżki płac dla rządzących i wysoko postawionych urzędników oraz zamrożenie płac w budżetówce rozwścieczyło masę grup zawodowych, w szczególności pracujących na utrzymaniu państwa. Protestować chcą pielęgniarki, ratownicy medyczni, pracownicy ZUS, a także policjanci

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze