Takiej broni policjanci jeszcze nie mieli. Nieoznakowane radiowozy będą skanować rejestracje!

i

Autor: Łukasz Gągulski zdjęcie ilustracyjne

Policjanci nie będą wypisywać mandatów! Chodzi o 500 złotych

2021-09-08 16:36

Polski rząd będzie musiał poradzić sobie nie tylko ze strajkującymi ratownikami, pielęgniarkami, ale także policjantami. Funkcjonariusze twierdzą, że rząd nie wywiązuje się z obietnic, które złożył w ramach porozumienia po strajku z 2018 roku. Co prawda władza zwiększy uposażenie w mundurówce od 1 stycznia 2022 roku, ale kwota jest znacznie niższa niż obiecana. Kroplą, która przelała czarę goryczy, było zamrożenie pensji w budżetówce przy jednoczesnej podwyżce dla polityków o 60 procent. Ponadto, jak mówi nasz rozmówca, policjanci chcą zmian prawnych, które zapobiegną upolitycznieniu formacji.

Rząd nie spełnił postulatów ze strajku policji w 2018 roku. Szykuje się kolejny protest

W 2018 roku odbył się strajk policji, funkcjonariusze nie tylko wyszli na ulice, ale zaczęli również brać masowo zwolnienia L4. Były komisariaty, na których brakowało mundurowych. Tak drastyczne kroki zmusiły rząd do rozmów. Wśród ustaleń było m.in. podniesienie od 1 stycznia 2021 roku wynagrodzeń policjantów o 500 zł brutto. 

ZOBACZ Policjanci mają rozkaz stosować środki represji i żadnych pouczeń. NOWE dokumenty [GALERIA]

Karpacz 2021: Sławomir Dudek

Rząd obietnicy nie dotrzymał, ponadto stwierdził, że podwyżki będą, ale dopiero od 1 stycznia 2022 roku i wyniosą 270 zł brutto. Jak powiedział nasz rozmówca - funkcjonariusz policji - z uwzględnieniem trzynastej pensji, "na rękę" zarobki wzrosną tylko o ok. 170 zł miesięcznie. Z tak niskiej podwyżki policjanci nie są zadowoleni, dlatego też zaczną kolejny strajk. 

Na razie mundurowi zapowiedzieli wystawianie pouczeń zamiast mandatów, co oczywiście mocno uderzy w budżet państwa. Prawdopodobnie dojdzie również do protestu na ulicach, termin jednak nie został jeszcze ustalony. Nasz rozmówca podaje, że kolejna epidemia "psiej grypy" czyli masowych zwolnień L4 w policji będzie środkiem stosowanym w ostateczności, gdy rząd będzie bardzo opornie podchodził do rozmów.

Policjanci chcą ograniczyć polityczne wpływy w formacji

Policjanci liczą również na zmiany w prawie. Nasz rozmówca zaznacza, że obecna ustawa o policji pochodzi z 1990 roku i mimo, że powstała w III RP, to wciąż ma wiele naleciałości z PRL. Funkcjonariusze chcą odpolitycznienia swojej formacji, m.in. poprzez zmianę systemu wybierania komendantów.

Strajkujący chcą, aby komendanci byli nominowani w drodze wyborów w głosowaniu jawnym. Głosować mieliby funkcjonariusze, którzy mieliby być podwładnymi wybranego komendanta. Nasz rozmówca przyznał, że pomogłoby to ograniczyć mobbing i "znajomości" w policji. Jednocześnie wyraził obawy, że żadna partia się na to nie zgodzi, gdyż każda władza chce mieć w policji "swoich ludzi" na kluczowych stanowiskach. Obecnie Komendanta Głównego Policji powołuje premier RP.

Ile zarabia policjant? Dane o zarobkach

Według danych policji o średnich wynagrodzeniach z 2020 roku, kursanci (2,9 proc. ogółu policjantów) poniżej 26 roku życia otrzymują 3014 zł netto, po ukończeniu 26 lat 2884 zł netto. Różnice wynikają z "zerowego pitu dla młodych". Kursanci to osoby, które są w trakcie szkolenia podstawowego, na czas kursu mają zapewnione również zakwaterowanie i wyżywienie.

Po szkoleniu kursant zostaje mianowany na policjanta, wtedy jego uposażenie netto wzrasta do kwoty 3858 zł netto (12,8 proc. ogółu policjantów). Jeśli policjant awansuje i zostanie referentem (20,2 proc. ogółu) to średnio zarobki wzrastają do 4253 zł netto. 

Oczywiście im wyższe stanowisko i większy zakres obowiązków, tym wyższe pensje. Dzielnicowi i kontrolerzy ruchu drogowego (10,2 proc. ogółu) mogą liczyć na 4787 zł netto. Detektywi i asystenci (25,9 proc.) ogółu mają średnie uposażenie wysokości 4787 zł netto. W kolejnej grupie zaszeregowania są dyżurni i specjaliści, z przeciętnymi zarobkami 5312 zł netto.

Sonda
Czy policjanci powinni zarabiać więcej?

Wyżej wynagradzane stanowiska stanowią już nieduży odsetek policjantów. Kierownicy referatu (1 proc. ogółu) otrzymują 5480 zł netto. Eksperci (6,25 proc. ogółu) mogą liczyć na 6303 zł. Najwyższe zarobki mają komendanci. Powiatowy otrzymuje 8418 zł, wojewódzki 10910 zł, Zastępca Komendanta Głównego Policji 14658 zł, a Komendant Główny 16764 zł.

Do tego policjanci otrzymują dodatkowe świadczenia, czy dodatki w systemie socjalnym. Na przykład pracujący w Warszawie dostają dodatek stołeczny wysokości 31,5 proc. podstawowego uposażenia. Funkcjonariuszom przysługuje również "trzynastka", czyli trzynasta wypłata w roku.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze