emerytury

i

Autor: GRAFIKA SE Beata Rozpędska emerytury

Ruszyła waloryzacja emerytur. Czy emeryci dostaną całą podwyżkę?

2021-03-01 12:52

Na ten dzień z niecierpliwością czekało ponad 9 milionów polskich rencistów i emerytów. To od dzisiaj - 1 marca - za sprawą corocznej waloryzacji rent i emerytur wzrastają świadczenia seniorów. I to wzrastają znacznie, bo tegoroczna waloryzacja emerytur wynosi aż 4,24 procent. Od dziś emeryci i renciści będą otrzymywać wyższe renty i emerytury. Warto dopilnować, czy z ZUS wpłynie cała należna podwyżka.

Wysokość tegorocznej waloryzacji rent i emerytur zaskoczyła nawet rządzących. Rząd założył, że tegoroczna waloryzacja emerytur wyniesie 3,84 procent. Ale za sprawą wyższej inflacji a także znacznego wzrostu płac ostatecznie waloryzacja rent i emerytur wyniesie 4,24 procent. A to oznacza, że minimalna emerytura wzrośnie z 1200 złotych do 1251 złotych brutto. Średnia emerytura krajowa, która wynosi ok. 2500 złotych brutto wzrośnie do 2606 złotych. Do tego seniorzy w tym roku mogą liczyć na wypłatę trzynastej i czternastej emerytury. Jest więc się z czego cieszyć.

Oto TABELA WALORYZACYJNA. Sprawdź, jaka podwyżka ci się należy i czy dokładnie taką otrzymałeś

Za sprawą rekordowo wysokiej waloryzacji rent i emerytur od 1 marca rosną minimalne świadczenia emerytalno-rentowe a także inne świadczenia dla seniorów. Jak poinformował Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, będą one wynosiły:

1250,88 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej

938,16 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy

1262,34 zł - świadczenie przedemerytalne

631,17 zł - świadczenie przedemerytalne w przypadku przekroczenia przychodu

CZYTAJ: Ibisz wyleciał z anteny. Nowa telewizja dla seniorów! Sprawdź, co obejrzysz w Silver TV

Sonda
Czy uważasz, że waloryzacja rent i emerytur 2021 jest wystarczająca?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze