Dodatki do emerytur

i

Autor: Shutterstock

Rząd chce ograniczyć dorabianie emerytom i oskładkować umowy o dzieło

2017-02-10 16:19

Rząd Beaty Szydło powraca do pomysłu zakazy pracy dla emerytów? Tak wynika z informacji rządu przedstawionej na sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. W dokumencie sami autorzy podkreślają, że takie rozwiązanie zmusi emerytów do przejścia do szarej strefy. Dodatkowo zaproponowano oskładkowanie emerytalne dla osób zatrudnionych na umowy o dzieło, w tym uczniów i studentów do ukończenia 26 lat.

Plany rządu Beaty Szydło odnośnie zmian w emeryturach, przedstawił na komisji rodziny, pracy i polityki społecznej wiceminister MRPiPS Marcin Zieleniecki. W dokumentach rząd PiS wnosi o powiązanie prawa do emerytury z zakazem lub ograniczeniem możliwości dalszego zarobkowania. - Należy jednak mieć na uwadze, że ewentualne zaostrzenie zasad w tym zakresie nie wpłynie w sposób znaczący na sytuację Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - zapisano w dokumencie.

Zobacz również: Dorabianie do emerytury i renty. Ile możesz zarobić, by nie stracić świadczenia?

- Projektując rozwiązania należy mieć na uwadze, że osoby zdolne do pracy, przy znacznym ograniczeniu możliwości dorabiania przez pracujących emerytów, będą szukały dodatkowych dochodów w szarej strefie. Dlatego też proponowane rozwiązania powinny stanowić zachętę do kontynuowania zatrudnienia po osiągnięciu wieku emerytalnego - czytamy dalej.

Rada Ministrów rekomenduje zasadę przechodzenia na emeryturę tylko raz w życiu, co w praktyce oznacza likwidację możliwości składania ponownie wniosków o emeryturę, wprowadzenie reguły, że po osiągnięciu wieku emerytalnego nie byłoby możliwości uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. W rządowym dokumencie znalazła się także propozycja nałożenia obowiązku ubezpieczenia emerytalnego na osoby wykonujące pracę na podstawie umów o dzieło, w tym uczniów i studentów do ukończenia 26 lat.

Sprawdź koniecznie: Emeryci nie tacy biedni? ZUS: Średnia emerytura to prawie 2,2 tys. zł [SONDA]

Zdaniem wiceministra prawo do emerytury powinno być uzależnione od stażu pracy oraz zgromadzonego na koncie emerytalnym kapitału. - Jesteśmy jedynym państwem UE, gdzie prawo do emerytury zależy wyłącznie od osiągnięcia wieku emerytalnego. Efektem jest to, że pojawia się problem tzw. groszowych emerytur - stwierdził Zieleniecki. Według niego należy wprowadzić również regułę, że po osiągnięciu wieku emerytalnego nie byłoby możliwości uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze