pieniądze/banknoty

i

Autor: Materiały prasowe

System podatkowy

Rząd da dodatkowe miliardy samorządom. Nowy pomysł rządu PiS

2023-03-13 8:41

Resort finansów wstępnie zadeklarował lokalnym włodarzom dodatkowy strumień środków – w formie udziału w zryczałtowanym PIT od 2024 r. oraz kolejnej, jednorazowej subwencji jeszcze w tym roku - informuje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Wstępnie mowa o podziale pół na pół".

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", o pomyśle przyznania samorządom udziałów w ryczałtowym PIT mówi się już od jakiegoś czasu, jednak po zeszłotygodniowym spotkaniu samorządowców w Kowalu z szefową Ministerstwa Finansów Magdaleną Rzeczkowską oraz jej zastępcą Sebastianem Skuzą pojawiły się nowe szczegóły.

"Jak słyszymy w resorcie, cały czas podtrzymywana jest chęć podzielenia się wpływami z tego tytułu z samorządami" - czytamy. "Planujemy to wprowadzić od stycznia 2024 r." - przyznaje rozmówca DGP.

Dziennik podkreśla, że nie ma jeszcze decyzji, jak duże miałyby być te udziały, "ale wstępnie mówi się o podziale pół na pół". "Samorządowcy mają zbliżony postulat, mówiący o zastosowaniu zasad dzielenia się przez rząd z JST +zwykłym+ PIT. Tam udziały gmin, powiatów i województw w całkowitych wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych wynoszą odpowiednio 39,34 proc., 10,25 proc. i 1,60 proc. – łącznie ponad 51 proc. To by oznaczało, że samorządy mogłyby liczyć nawet na dodatkowych kilkanaście miliardów złotych dochodów własnych" - czytamy.

Według dziennika, kolejnym ustaleniem z Kowala – co potwierdził "DGP" po obu stronach tych rozmów – jest deklaracja MF, że jeszcze w tym roku samorządy mogłyby otrzymać kolejne, jednorazowe wsparcie. To zaskakujące, bo dotychczas z resortu finansów płynęły sygnały, że w tym roku takiego wsparcia już nie będzie.

"Nie wykluczamy, że pod koniec 2023 r. również pojawi się konieczność przelania tego rodzaju środków. Jak dużych, to się jeszcze okaże, ale zakładam, że będzie to kwota porównywalna z dotychczasowymi" – mówi "DGP" osoba z rządu.

Jak podaje dziennik, na szczegóły nowych rozwiązań jeszcze poczekamy. Mają być negocjowane w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

"Jak wynika z danych MF, w całym ub.r. udało się zebrać z PIT (dla budżetu bez udziału samorządów) 68 mld zł, z czego jedna trzecia to wpływy z podatku ryczałtowego. O ile ogólna kwota wpływów z PIT była 2 proc. niższa od planu, o tyle ryczałt przebił założenia o 46 proc." - czytamy. Jak dodano, w 2021 r. wpływy z ryczałtu były o ponad połowę niższe niż w ubiegłym. Wyniosły nieco ponad 10 mld zł.

Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Sonda
Czy podatki w Polsce są za wysokie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze