Rząd Tuska zajmie się likwidacją godzin czarnkowych. Nauczyciele odetchną?

2025-07-01 8:16

We wtorek Rada Ministrów pochyli się nad projektem nowelizacji Karty Nauczyciela, który zakłada likwidację tzw. godzin czarnkowych. To rozwiązanie, wprowadzone przez Przemysława Czarnka, od początku spotykało się z krytyką ze strony środowisk oświatowych, w tym Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). Czy to koniec uciążliwego obowiązku dla nauczycieli?

Donald Tusk, Przemysław Czarnek

i

Autor: PAP/Przemysław Piątkowski, ART SERVICE / SUPER EXPRESS
Super Biznes SE Google News

Koniec godzin czarnkowych? Rząd rozpatrzy projekt likwidacji

We wtorek rząd zajmie się projektem nowelizacji Karty Nauczyciela, który przewiduje likwidację tzw. godzin czarnkowych. Jak wynika z porządku obrad Rady Ministrów, inicjatywa ta jest odpowiedzią na liczne wnioski ze strony nauczycieli i związków zawodowych, w tym ZNP.  Nowelizacja miałaby wejść w życie od 1 września 2025 r.

Tzw. godziny czarnkowe obowiązują od 1 września 2022 r. Swą nazwę zawdzięczają ówczesnemu ministrowi edukacji i nauki, Przemysławowi Czarnkowi. Polegają na tym, że nauczyciel ma obowiązek prowadzić konsultacje z uczniami lub ich rodzicami przez jedną godzinę w tygodniu.

Dlaczego godziny czarnkowe mają zostać zlikwidowane?

Przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) projekt nowelizacji Karty Nauczyciela zakłada likwidację tego rozwiązania. Resort argumentuje, że w opinii środowisk oświatowych przepis ten nie ułatwił kontaktów między szkołami a rodzicami i uczniami. Jak podaje ministerstwo:

„Godziny dostępności są sztywno określone, a ich realizacja często koliduje z obowiązkowymi zajęciami uczniów, co uniemożliwia im udział w konsultacjach”.

Ułatwienie dla nauczycieli i dyrektorów

Według MEN, zniesienie cotygodniowej dostępności będzie nie tylko ulgą dla nauczycieli, ale także ułatwieniem dla dyrektorów szkół. Obecnie muszą oni uwzględniać czas dostępności nauczycieli w organizacji pracy szkoły i nadzorować ich pracę, mimo braku regulacji dotyczących ewidencjonowania.

Rozwiązanie od początku spotykało się z krytyką ze strony Związku Nauczycielstwa Polskiego. W maju br. w piśmie do minister edukacji Barbary Nowackiej ZNP wskazał, że po trzech latach funkcjonowania zapisów nauczyciele podkreślają, że to: - „martwy przepis, ponieważ godziny dostępności nie ułatwiły kontaktów między szkołą a rodzicami; rodzice i uczniowie nie korzystają z tego rozwiązania”.Związek przeprowadził także ankietę wśród prawie 12,5 tys. nauczycieli, z której wynika, że aż 96 proc. z nich opowiada się za likwidacją godzin czarnkowych.

Impact 2025 - Wydział Technologii Kosmicznych AGH
QUIZ PRL: Szkoła w czasach PRL-u. Jeśli chodziliście, musicie to pamiętać!
Pytanie 1 z 15
Autorem „Elementarza” był:
Quizu o PRL- Szkoła

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki