Piotr Muller

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express

Rząd chce zamrozić ceny benzyny! Rzecznik rządu Piotr Müller zdradził ważną informację

2022-05-18 10:01

Rząd zamrozi ceny paliw? Inflacja i problemy z dostępem do surowców sprawiają, że w benzyna drożeje w zastraszającym tempie na całym świecie. Kierowcy z przerażeniem spoglądają na rosnące kwotyna dystrybutorach. Czy pora na interwencję rządu? Okazuje się, że zamrożenie cen benzyny wcale nie jest absurdalnym scenariuszem. - Będziemy szukać rozwiązań, które będą prowadzić do zamrożenia cen - zadeklarował rządu Piotr Müller pytany o rosnące ceny paliw. Dodał, że gdyby nie tarcza antyinflacyjna, to cena paliw byłaby jeszcze wyższa.

Zamrożenie cen benzyny w Polsce?

Rzecznik rządu Piotr Muller zadeklarował, że władze będą szukać rozwiązań, które będą prowadzić do zamrożenia cen benzyny. Pytany w programie "Tłit" portalu wp.pl o drożejące paliwa na stacjach paliw i widmo 8 zł za litr benzyny, rzecznik rządu zaznaczył, że gdyby nie tarcza antyinflacyjna, to ta cena byłaby jeszcze wyższa. Piotr Müller dodał, że wzrosty cen surowców energetycznych, w tym ropy i gazu wynikają z działań Rosji. - Wojna w Ukrainie spowoduje kolejne wzrosty - wskazał. - W innych krajach również paliwo drożej - dodał. - Będziemy szukać rozwiązań, które będą prowadzić do zamrożenia cen - podkreślił rzecznik rządu. Rzecznik rządu był pytany także o to, czy zostanie przedłużone obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej.

- Jeżeli chodzi o tarczę antyinflacyjną, to chcemy zasadniczo przedłużyć te punkty. Natomiast, analizujemy jeszcze każdy punkt po punkcie w tej ustawie, bo zawsze chcemy celować te środki finansowe w te miejsca, gdzie tarcza antyinflacyjna jest najbardziej potrzebna - tłumaczył Müller. Podkreślił, że "są to miliardy złotych, które nie trafiają do budżetu państwa ze względu na obniżone podatki". Jak dodał, "działania te muszą być celowane w odpowiedni sposób".

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Tarcza antyinflacyjna przedłużona?

- Możemy zadeklarować, że większość z tych instrumentów zostanie przedłużona - powiedział rzecznik rządu. Przypomniał, że na tę chwilę tarcza antyinflacyjna obowiązuje do końca lipca. Müller odniósł się także do przyjętego przez rząd projektu ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. - Zdecydowaliśmy się na pomoc systemową. Cztery raty wakacji kredytowych w tym roku i w przyszłym. To jest ulga, która może sięgać nawet w tych najbliższych dwóch latach łącznie ok. 20 tys. zł. To jest dobra informacja dla tych, którzy tego potrzebują - powiedział rzecznik rządu.

Kiedy wypłaty 14. emerytury 2022?

Pytany o wypłatę emerytom i rencistom tzw. 14. emerytury, Müller ocenił, że jest to dla nich "bardzo ważna pomoc w trudnej sytuacji inflacyjnej". - Nie wyobrażam sobie, by najmniej zarabiającym emerytom w tej chwili odebrać tę emeryturę, gdy koszyk produktowy dla tych osób jest zdecydowanie skupiony wokół towarów pierwszej potrzeby - podkreślił.

Tarcza antyinflacyjna składa się z: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek "tarczowy" (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego).

Zgodnie z tarczą antyinflacyjną 2.0, która weszła w życie 1 lutego br., obniżony został VAT na media: - na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.); - na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.); - na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.). Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze