Drożyzna na bazarkach

i

Autor: Marek Zieliński/SUPER EXPRESS

Drożyzna dobija Polaków! Ceny w sklepach zwalają z nóg

2022-05-17 14:05

Inflacja przekroczyła już 12 proc. W ciągu roku może dojść do 20 proc. Ceny w sklepach i na bazarach, na stacjach paliw, u lekarzy i fryzjerów porażają. Tygodniowe skromne zakupy dla trzyosobowej rodziny to wydatek 500 zł, podczas gdy jeszcze rok temu było to 250 zł. Sytuacja jest dramatyczna. A będzie jeszcze gorzej.

Drożyzna dobija Polaków

Inflacja rozpędzona do granic możliwości. Inflacja nie jest już teoretycznym bytem kreowanym przez statystyków, ale namacalną niszczącą siłą, której doświadczamy każdego dnia. Coraz częściej przy kasach w sklepach słuchać zdziwienie na widok paragonu. Polacy coraz częściej szukają promocji, a i tak na zakupy muszą wydać krocie. Według Głównego Urzędu Statystycznego w kwietniu żywność i napoje bezalkoholowe podrożały w ciągu roku o 12,7 proc. Są produkty, które kolosalnie podrożały w ostatnim czasie. Na tej czarnej liście są: olej (11 zł) , mięso (piersi kurczaka 25 zł), warzywa (np. por 6 zł, papryka 15 zł kg)), owoce (brzoskwinie 6 zł za kg), papier toaletowy 12 zł 8 rolek. Użytkowanie mieszkania i nośniki energii poszły w górę aż o 19,5 proc. Przy opłatach miesięcznych rzędu 700 zł mamy wzrost o blisko 150 zł.. Rekordy biją podwyżki dotyczące transportu, które doszły do 21 proc. W tym przypadku znaczenie mają ceny paliw, które rosną dosłownie w z dnia na dzień. Benzyna już kosztuje ok. 7,50 zł/l, a w wakacje może z powodzeniem dojść do 8zł/l. W takiej sytuacji nasuwa się kultowe pytanie: panie premierze, jak żyć?

To drożeje niemal z dnia na dzień:

  • Olej rzepakowy po 11 zł za litr – ceny oleju to symbol drożyzny 2022. Ceny tego produktu jako pierwsze rosły z dnia na dzień z poziomu ok. 5 zł za litr do ponad 10 zł.
  • Benzyna już po 7,48 zł za litr. W ciągu roku transport podrożał o ponad 20 proc. Kluczowe będą tu miesiące wakacyjne
  • Węgiel (popularny ekogroszek) już po 3 tys. zł za tonę. To nawet o 100 proc. więcej niż przed rokiem.
  • Prąd już średnio po 0,77 zł kWh. W 2022 cena samej energii wzrosła o ok. 37%, a koszt dystrybucji o 8%.
Tańczące z Promocjami 12.05.22

Czym jest inflacja?

Inflacja to wzrost cen, a co za tym idzie spadek siły nabywczej pieniądza. Prościej mówiąc: za tę samą kwotę pod koniec roku, możemy kupić mniej produktów niż kilka miesięcy wcześniej na początku roku, bo pieniądz ma mniejszą wartość.

Sonda
Czy obawiasz się dalszego wzrostu cen?
Najnowsze