Piotr Müller

i

Autor: Tomasz Radzik / Super Express Piotr Müller

Atom na Pomorzu

Rzecznik rządu Piotr Müller: „Budowa elektrowni jądrowej korzystna dla Pomorskiego”

2022-10-29 15:50

Rzecznik rządu Piotr Müller podczas sobotniej 20.10. konferencji prasowej powiedział, że budowa elektrowni jądrowej oznacza dużo korzystnych rozwiązań inwestycyjnych dla województwa pomorskiego. Dodał, że szczegóły realizacji programu związanego z inwestycjami w regionie pomorskim zostaną ogłoszone w najbliższym czasie.

Elektrownia jądrowa - korzystna inwestycja dla województwa pomorskiego

Müller na sobotnim briefingu przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów przypomniał, że w środę na posiedzeniu rządu zostanie przedstawiona uchwała, która formalnie zatwierdzi amerykańskiego partnera w budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Dodał, że następnie rozpoczną się procedury związane z kwestiami środowiskowymi, a później inwestycyjnymi.

"To jest proces, który łącznie potrwa ponad 10 lat więc jest to też pokazanie skali tej inwestycji. Ważne, że wybraliśmy realizatora pewnego, bezpiecznego, który ma szerokie doświadczenie, jeżeli chodzi o budowę elektrowni atomowych. To jest nasz partner amerykański, z którym współpracujemy, jeżeli chodzi o państwo w innych obszarach czy to politycznym, zbrojeniowym, czy ekonomicznym" - powiedział rzecznik rządu.

Pytany o dokładną lokalizację elektrowni odpowiedział, że będzie to województwo pomorskie, ale dokładna lokalizacje zostanie ogłoszona w innym terminie. Dodał, że dla terenu, w którym będzie prowadzona inwestycja oznacza ona bardzo dużo korzystnych rozwiązań inwestycyjnych, jak drogi i inna infrastruktura.

Kto zbuduje drugą elektrownię jądrowa w Polsce?

Rzecznik, odnosząc się do podróży wicepremiera Jacka Sasina do Korei Południowej i pytania, o to czy oznacza to, że drugą elektrownię wybuduje partner z Korei Południowej, powiedział, że Polska jest otwarta na oferty innych państw. -"Pierwszą elektrownię jądrową w Polsce wybuduje partner amerykański. Jakie będą inne oferty krajów partnerskich, to zobaczymy i będziemy oceniać" - powiedział. Dodał, że być może pojawią się także inne oferty poza ofertą koreańską.

Sonda
Czy uważasz, że elektrownia atomowa to dobry pomysł?
Poland Go! Zielony zwrot, zielona transformacja. Szansa czy wyzwanie w dobie kryzysu energetycznego w Europie
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze