Pierwsza rozprawa online Sądu Arbitrażowego odbyła się poprzez wideokonferencje zamiast tradycyjnego posiedzenia. Wszystkie czynności prawne wykonano w sposób bezpieczny, przy użyciu komunikacji elektronicznej. W siedzibie sądu obecny był tylko sekretarz. Arbitrzy i strony postępowania łączyli się ze sobą za pośrednictwem wideokonferencji. Korespondencja prowadzona była również w formie elektronicznej.
Czytaj także: Tak będą walczyć z drożyzną. Kary za podnoszenie cen nawet do 5 mln złotych
- Nasz Sąd dysponuje narzędziami pozwalającymi zarówno kontynuować rozpoczęte już postępowania, jak i podejmować nowe spory. Jesteśmy także otwarci na sugestie przedsiębiorców i ich pełnomocników dotyczące nowych rozwiązań technologicznych, które możemy zastosować, prowadząc kolejne tego typu posiedzenia. Jesteśmy w trakcie przygotowania uniwersalnej instrukcji, zawierającej wskazówki dla uczestników rozpraw online. Warto również przypomnieć, że w Sądzie Arbitrażowym przy KIG spory rozstrzygane są w oparciu o Regulamin Arbitrażowy, a kodeks postępowania cywilnego stosuje się posiłkowo, dlatego w przypadkach szczególnych – z jakim niewątpliwie mamy do czynienia w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem – strony mogą uzgadniać zmianę terminów – mówi Agnieszka Durlik, dyrektor generalny Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.
Sprawdź też: Dotacje z Unii można przeznaczyć na walkę z koronawirusem. Jest nowa ustawa
Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie to jeden z najbardziej uznanych sądów polubownych na terenie naszego kraju. Czas rozstrzygnięcia sporu, od momentu wniesienia pozwu, wynosi zaledwie 12 miesięcy, a wyroki wydawane w sprawach rozstrzyganych w ramach procedury przyspieszonej kończą się szybciej, bo w ciągu sześciu miesięcy od ukonstytuowania się zespołu orzekającego.