Dzięki nowej ustawie część z tych zakontraktowanych pieniędzy będzie można, pomimo wcześniej ustalonego przeznaczenia, wykorzystać do stymulowania gospodarki, spowolnionej przez koronawirusa i kwarantannę. Nowe przepisy będą obowiązywać do końca 2020 roku i pozwolą na uelastycznienie terminów naborów wniosków oraz na wprowadzenie nadzwyczajnego trybu wyboru projektów. Możliwe będzie także udzielanie ulg w spłacie należności i zadłużeń oraz zmiany harmonogramu realizacji projektów.
Według ustawy, w przypadku gdy na skutek wystąpienia COVID-19 niemożliwa okazała się realizacja celu, na który został poniesiony wydatek, wydatkowane środki w projekcie mogą zostać uznane za wydatki kwalifikowalne, jeżeli beneficjent wykaże, że z dochowaniem należytej staranności i w odpowiednim czasie podejmował niezbędne działania służące ich odzyskaniu, albo że ich odzyskanie nie było możliwe.
ZOBACZ TEŻ: Pomagamy polskim firmom - wsparcie dla mikroprzedsiębiorców
- W przypadku gdy nieprawidłowość indywidualna jest bezpośrednim skutkiem wystąpienia COVID-19, a beneficjent wykaże, że pomimo dochowania należytej staranności nie był w stanie zapobiec wystąpieniu tej nieprawidłowości, korygowanie wydatków następuje przez pomniejszenie wydatków ujętych w deklaracji wydatków oraz we wniosku o płatność, przekazywanych do Komisji Europejskiej, o kwotę odpowiadającą oszacowanej wartości korekty finansowej wynikającej z tej nieprawidłowości - czytamy w jednym z artykułów ustawy.
Nowe przepisy wprowadzają także zmiany w trybie pracy komisji oceniających projekty oraz organów kontroli i audytów. Ustawa pozwala im na pracę zdalną oraz wydłuża terminy postępowań.