Krok 1: Zdobądź skierowanie
Wystawi ci je lekarz, który ma umowę z wojewódzkim oddziałem NFZ (pierwszego kontaktu, rodzinny lub specjalista). Nie musisz dołączać go do wniosku. Po zmianie przepisów lekarz wystawiający skierowanie nie podaje miejsca, w które pacjent powinien być wysłany (np. nad morze czy w góry). O tym, gdzie będziesz leczony, zdecyduje lekarz specjalista z NFZ. O wyjazd do sanatorium możesz się starać dopiero po upływie 12 miesięcy od zakończenia wcześniejszego leczenia lub rehabilitacji w uzdrowisku. Ograniczenie to nie dotyczy leczenia uzdrowiskowego w szpitalu uzdrowiskowym i leczenia uzdrowiskowego w formie rehabilitacji w szpitalu uzdrowiskowym oraz w uzdrowiskowym leczeniu ambulatoryjnym.
Krok 2: Przekaż skierowanie do oddziału NFZ
Skierowanie powinieneś przekazać do oddziału wojewódzkiego NFZ właściwego ze względu na miejsce twojego zamieszkania. Może to zrobić lekarz albo możesz zrobić to osobiście lub wysłać pocztą. Pamiętaj, że musisz dostarczyć je do oddziału NFZ w ciągu 30 dni od dnia wystawienia – inaczej straci ono ważność. Skierowanie, które wpływa do oddziału Funduszu jest rejestrowane i otrzymuje indywidualny numer i możesz sprawdzić swoje miejsce w kolejce oczekujących na wyjazd w przeglądarce skierowań pod adresem https://skierowania.nfz.gov.pl.
Krok 3: Czekaj na decyzję NFZ
Jeżeli lekarz balneolog NFZ zdecyduje, że powinieneś podreperować zdrowie w uzdrowisku i są wolne miejsca w odpowiednich sanatoriach, oddział wojewódzki NFZ potwierdza skierowanie i doręcza Ci je pocztą nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem leczenia. Otrzymasz też informację o terminie i miejscu wyjazdu.