Sejm przegłosował. Czekają nas gigantyczne podwyżki alkoholu i papierosów [INFOGRAFIKA]

2019-11-22 14:09 KaJa
papierosy
Autor: Mizianitka/pixabay

Minionej nocy posłowie przegłosowali ustawę zmieniającą stawki akcyzy na wyroby tytoniowe i alkoholowe. Wzrost cen nie będzie, jak zapowiadano, na poziomie 3 proc. a aż 10 proc. Oznacza to spore podwyżki zarówno alkoholi jak i papierosów. Dzięki tej zmianie w 2020 roku budżet zyska ok. 1,7 mld zł, a wielu Polaków czeka przymusowe rzucanie palenia i ograniczanie spożycia alkoholu.

Według zapowiedzi z lipca 2019 roku rząd planował podwyżki akcyzy już od dłuższego czasu. Nikt nie przewidywał jednak, że będą one tak wysokie. 10 proc. podniesienie akcyzy oznacza zauważalny wzrost cen alkoholi jak w wyrobów tytoniowych. Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 243 posłów, przeciw było 201, a 7 wstrzymało się od głosu. Wcześniej odrzucono poprawkę złożoną przez posłów klubu PSL-Kukiz'15, która, przewidywała, że wzrost dochodów uzyskanych wskutek wzrostu akcyzy zostanie przeznaczony na finansowanie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Zobacz również: Wstrzymają 500 plus! Ministerstwo musi spełnić obietnice. Groźba strajku MOPS

Z uzasadnienia projektu wynika, że półlitrowa butelka wódki o mocy 40 proc. podrożeje o ok. 1,14 zł (z VAT-em ok. 1,4 zł), piwo zaś średnio o około 5/6 groszy, za wino zapłacimy około 15 groszy więcej. Zmiana nie obejmuje cydru i perry o mocy alkoholowej do 5 proc. objętości. Podwyżki obejmą również wyroby tytoniowe. Paczka papierosów podrożeje przeciętnie o ok. 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 22,93 zł.

Sprawdź także: Nie będzie wyższej płacy minimalnej w 2020! Tak firmy chcą obejść przepisy

Poza alkoholem i papierosami, sejmowa komisja finansów publicznych dodała do ustawy przepis wprowadzający akcyzę na płyny do papierosów elektronicznych. Wraz z początkiem nowego roku stawka na nie wyniesie 55 groszy za każdy mililitr.