Już ponad rok trwa batalia pracowników socjalnych z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W wielu mniejszych gminach to właśnie Pomoc Społeczna, a nie urzędy miasta zajmuje się m.in. wypłatami pieniędzy z programu Rodzina 500 plus. Do tego oczywiście pomagają niepełnosprawnym, bezdomnym czy osobom niesamodzielnym. Co dostają w zamian? Po pierwsze – tragiczne warunki pracy. Są bici, poniżani, a nawet zdarzają się przypadki oblania kwasem, ataku siekierą, czy tragiczne, śmiertelne podpalenie.
ZOBACZ TAKŻE: Emeryci i renciści dostaną czternastkę od rządu. Znamy termin wypłaty nowego świadczenia
Po drugie – żenująco niskie zarobki. Chociaż MRPiPS pochwalił się, że przecież pracownicy socjalni dostali podwyżki, to wystarczy spojrzeć na wysokość tych zarobków TUTAJ, by wiedzieć, że są one nieadekwatne do wykonywanej pracy.
Dlatego nic dziwnego, że Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej ponownie zaapelowała do minister Marleny Maląg, która świeżo objęła resort rodziny, by wysłuchała ich postulatów. Jak dowiedzieliśmy się podczas rozmowy z przewodniczącym federacji, wstępna zapowiedź resortu brzmi, że zmiany zostaną wprowadzone do 1 stycznia 2020 roku. Co jednak, jeżeli nic z nich nie wyjdzie, albo nie wszystkie postulaty zostaną spełnione.
- My jesteśmy bardzo cierpliwi – mówi nam z przekąsem Paweł Maczyński, przewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej oraz członek Rady Pomocy Społecznej. - Naprawdę, chcemy usiąść do rozmów z panią minister, jeżeli jednak do nich nie dojdzie, lub będą bezowocne, to mamy przygotowania na ostrzejsze scenariusze niż pokojowa akcja protestacyjna.
Oznaczałoby to, że od 1 stycznia 2020 roku 500 plus w wielu gminach może przestać funkcjonować lub wypłaty bądź wnioski o świadczenie będą zrealizowane z opóźnieniem. Wszystko zależy od formy strajku, jaki wybraliby pracownicy socjalni. Podobna sytuacja może dotyczyć i innych świadczeń pieniężnych, które realizuje Pomoc Społeczna.
Czego zaś domagają się od resortu pracownicy socjalni? Poza podwyżkami świadczeń chodzi m.in. o wprowadzenie szkoleń dla pracowników socjalnych i asystentów, w tym chociażby z samoobrony.