Sejm przegłosował nową kwotę wolną od podatku i wyższą ulgę dla twórców

2017-10-30 13:18
Czy będzie ponowne głosowanie w sprawie budżetu?
Autor: Tomasz Radzik

Sejm przegłosował propozycję zmian do przyszłorocznego budżetu. Posłowie zdecydowali, że w 2018 r. dla najuboższych Polaków kwota wolna od podatku wzrośnie z 6,6 tys. zł do 8 tys. zł. Zyskają też twórcy, którym podniesiono o 100 proc. roczny limit 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, który wyniesie 85 tys. 528 zł. Mniej zadowoleni z nowelizacji będą rolnicy, który po prawie 25 latach będą musieli płacić podatek z dochodów z działalności gospodarczej.

Budżet 2018
Posłowie w piątek zajmowali się nowelizacją projektu ustawy budżetowej na 2018 r. Teraz dokument trafi do Senatu. Sejm zdecydował, że od przyszłego roku wzrośnie kwota wolna od podatku do 8 tys. zł (z obecnego poziomu 6,6 tys. zł) - ale nie dla wszystkich, a jedynie dla 5-6 mln najmniej zarabiających. Reszta podatników nadal czeka na spełnienie wyborczej obietnicy premier Beaty Szydło.

Zobacz koniecznie: Rośnie kwota wolna od podatku. Komu zostanie więcej z pensji? [QUIZ]

Sprawdź również: Ostatni dzwonek na 500 plus. Od listopada nie dostaniesz wyrównania!

Paweł Grabowski z Kukiz'15 w czasie prac nad nowelizacją projektu zwracał uwagę, że kwota wolna będzie wynosić 8 tys. tylko dla tych, którzy zarabiają do 8 tys. zł rocznie, a to "bardzo wąska grupa". - Jeśli ktoś jest takim krezusem, że zarabia 13 tys. zł rocznie, to ma kwotę wolną od podatku na poziomie 3091 zł, czyli to nie jest żadna zmiana, bo taką kwotę od podatku mamy już od kilku lat - podkreślał.

Ustawa zakłada także podniesienie o 100 proc. rocznego limitu 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, który wyniesie 85 tys. 528 zł. W efekcie, głosi uzasadnienie, wzrosną dochody, którymi będą dysponować twórcy. WIĘCEJ NA TEN TEMAT TUTAJ!

Czytaj także: Brak górnego limitu składek ZUS uderzy po kieszeni. Kto zapłaci wyższe składki?

Nowela wprowadza także tzw. minimalny podatek dochodowy dla właścicieli nieruchomości komercyjnych o wartości przekraczającej 10 mln zł (chodzi m.in. o biura, centra handlowe i domy towarowe) - czytamy na Money.pl. Ustawa zmienia także zasady opodatkowania najmu. Zaproponowano ograniczenie stosowania stawki ryczałtu 8,5 proc. do przychodów z najmu nie przekraczających rocznie 100 tys. zł. Przewidziano też wprowadzenie stawki ryczałtu 12,5 proc. od nadwyżki przychodów z najmu (poza działalnością gospodarczą) ponad 100 tys. zł.

Ważne zmiany dotyczą też rolników. Od 1994 roku obowiązuje tzw. ulga rolna w CIT z której teraz zrezygnowała większość sejmowa, czemu sprzeciwiali się przedstawiciele opozycji. Chodzi o nieopodatkowywanie dochodów z działalności gospodarczej, w części przeznaczonej na działalność rolniczą.

Za nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne głosowało 240 posłów. Przeciw było 180 posłów, a 10 się wstrzymało - podaje Money.pl.

 

Źródło: Money.pl, Superbiz.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze