Dziennikarze i artyści zapłacą mniejszy podatek! Rząd podnosi limit kosztów uzyskania przychodów

2017-10-03 19:14
Twórca wirtualnej waluty trafił do więzienia
Autor: Shutterstock Twórca wirtualnej waluty trafił do więzienia

Wicepremier Mateusz Morawiecki chce podwoić roczny limit do którego będzie można liczyć 50 procent kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to twórców, czyli m.in. artystów, naukowców czy dziennikarzy. Oznacza to, że od 1 stycznia 2018 roku twórcy zarabiający do ok. 171 tys. zł, zapłacą o połowę mniejszy podatek niż statystyczny Kowalski.

Więcej w kieszeni twórców od stycznia 2018
- Obecnie od dochodów do 85 528 zł rocznie mogą oni odliczyć 50 proc. kosztów uzyskania przychodów, dzięki czemu podatek twórców wynosi efektywnie 9 proc. Od dochodu powyżej tego limitu muszą płacić już 32-proc. podatek. Po zmianach będą oni mogli stosować 50 proc. kosztów do poziomu 171 056 zł rocznych przychodów. Przykładowo artysta, który zarabia 100 tys. zł rocznie brutto, dziś musi płacić ok. 12 tys. zł podatku (bez pomniejszania go o składkę zdrowotną), po zmianach będzie to 9 tys. zł. Artysta, który zarabia 200 tys. zł, obecnie oddaje fiskusowi 44 tys. zł, po zmianach – będzie to ok. 24 tys. zł. Dla osób, których dochody nie przekraczają 85,6 tys. zł, nic się nie zmieni.- podaje "Rzeczpospolita".

Zobacz koniecznie: Rośnie kwota wolna od podatku. Komu zostanie więcej z pensji? [QUIZ]

Na podwyższeniu limitu ograniczającego stosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodów skorzysta 21 tys. podatników - wynika z Oceny Skutków Regulacji projektu. - Skutek został oszacowany na podstawie analizy danych wynikających z zeznań podatkowych za 2015 r. złożonych przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujących przychody, do których miały zastosowanie 50-proc. koszty uzyskania przychodów. Analiza ta wykazała, że w 2015 r. 21 tys. podatników uzyskało przychody ze stosunku pracy oraz przychody z praw autorskich i innych praw w kwocie przekraczającej 85 tys. 528 zł - napisano w OSR.

Twórcom przysługuje ulga w PIT - mogą korzystać z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Od 2013 roku wprowadzono jednak jej ograniczenie; 50-proc. koszty nie mogą przekroczyć połowy kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 42 tys. 764 zł. Oznacza to, że nie mają zastosowania do dochodów uzyskanych po przekroczeniu 85 tys. 528 zł.

Sprawdź też: Górnicze wdowy też dostaną 10 tys. złotych za utracony deputat węglowy

Czytaj także: Nie uwierzysz, jak wyglądają najlepiej płatne prostytutki! [RAPORT]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze