Górnicze wdowy też dostaną 10 tys. złotych za utracony deputat węglowy

2017-10-04 1:35

Jeszcze w tym roku 235 tys. emerytowanych górników dostanie rekompensaty za utracony deputat węglowy w wysokości 10 tys. zł. Jak poinformował w poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, świadczeniem objęte zostaną także wdowy, otrzymujące renty po górnikach. Regulacja nie obejmie jednak wypłat, które obecnie realizuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych – podał portal wnp.pl.

– Mamy też w systemie wypłaty, które ZUS ma na swój ciężar – i tego nie będziemy dotykać, bo to de facto jest uregulowane i tutaj ZUS wywiązuje się ze swoich zobowiązań. My w naszej ustawie chcemy objąć tych, którzy w trudnym dla górnictwa okresie (...) zostali pozbawieni należnego im elementu (wynagrodzenia) za deputat – powiedział cytowany przez wnp.pl Tobiszowski.

Sprawdź także: 10 tys. zł dla emerytów górników i ich rodzin. Rekompensata za deputaty

Jak dodał wiceminister: „Również rozważamy – i będziemy jeszcze teraz analizować ustawę, czy ona to przewiduje – bo są głosy, byśmy objęli też wdowy po górnikach; a więc tę sprawę też będziemy chcieli uregulować. Nie mówimy o dzieciach, ale mówimy o wdowach, bo wiemy, że kwestia rodzinna w górnictwie była dość silna, że to górnik pracował, a żona, matka trzymała sprawy rodzinne. I to jest bardzo ważne w jakimkolwiek przedłożeniu, które chcielibyśmy uwzględnić".

Przypomnijmy, że rząd jeszcze w tym roku planuje wypłacić rodzinom emerytów górniczych rekompensaty za utracone deputaty węglowe. Świadczenie wyniesie 10 tys. zł i ma być wypłacone 235 tys. osób. Uszczupli to budżet państwa o 2 mld 350 mln zł. Złożony w Sejmie poselski projekt ustawy dot. deputatów węglowych będzie procedowany w parlamencie w przyszłym tygodniu.

Czytaj też: Górnicy walczą o deputat węglowy. 125 tys. podpisów trafiło do Sejmu

Zobacz również: Palisz węglem? Czekają Cię gigantyczne podwyżki

 

Źródło:wnp.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze