10 tys. zł dla emerytów górników i ich rodzin. Rekompensata za deputaty

2017-10-01 18:04

W piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział w Sejmie, że jeszcze w tym roku rodziny emerytów górników dostaną rekompensaty w kwotach 10 tys. złotych. Uszczupli to budżet państwa o ponad 2 miliardy złotych.

- 240 tysięcy rodzin emerytów górników dostanie po 10 tysięcy złotych tytułem rekompensaty za utracone składniki wynagrodzenia w postaci deputatów. Te pieniądze będą wypłacane do końca tego roku – zapewnił minister Tchórzewski. – Bez tych pieniędzy, które Ministerstwo Finansów potrafiło wygospodarować w tegorocznym budżecie, bez tych dodatkowych dochodów, tego by nie było – dodał.

Zobacz koniecznie: Zarobki górników w Polsce. Pensja podstawowa i 30 dodatków [INFOGRAFIKA]

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział, że jeszcze w piątek do Sejmu powinna wpłynąć specjalna ustawa, która reguluje kwestię deputatów. Zyskała ona aprobatę Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Zostanie złożona jako projekt poselski. Wiceminister doprecyzował, że suma rekompensat za utracone deputaty węglowe powinna sięgnąć 2 mld 350 mln złotych. Kwestię wypłat skomentował również minister rozwoju i finansów.

- De facto te pieniądze pochodzą z uszczelnienia podatków. Górnikom oddajemy to, co dzięki naszym działaniom w Ministerstwie Finansów potrafiliśmy odzyskać z uszczelnienia podatków - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

W 2012 r. spółki węglowe zaczęły wypowiadać prawo do deputatu węglowego emerytom i rencistom. Obecnie deputat otrzymują wyłącznie ci górnicy, wobec których zobowiązania spółek wypełnia państwo. Pozostali są pozbawieni wypłat.

W przeszłości podejmowano już szereg prób rozwiązania problemu świadczeń górniczych. W zeszłym roku za sprawą Ministerstwa Finansów rozważano koncepcję jednorazowej rekompensaty w kwocie 8 – 9 tys. zł dla tych górników, którzy zrzekliby się prawa do świadczenia w przyszłości. Z kolei Ministerstwo Energii zaproponowało, aby ekwiwalent deputatu był wypłacany rokrocznie przez ZUS. Resort przygotował projekt odpowiedniej ustawy, jednak w styczniu br. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów nie skierował go do dalszych prac Sejmu. Pod obrady nie trafił także obywatelki projekt, który wpłynął do parlamentu w zeszłym roku. Udało się pod nim zebrać 126 tys. podpisów.

Zobacz też: Górnicy walczą o deputat węglowy. 125 tys. podpisów trafiło do Sejmu

Przeczytaj także: Rząd obiecał deputaty górniczym emerytom. Teraz o nich nie pamięta

Polecamy: Nawet 9 tys. zł dla emerytów za zrzeczenie się deputatu węglowego?

Oprac. na podst. tvn24bis.pl, biznes.interia.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze