Urząd Skarbowy

i

Autor: Marcin Wziontek/Super Express, Shutterstock Urząd Skarbowy

Zwrot podatku

Skarbówka zwraca Polakom więcej pieniędzy niż to wynika z rozliczenia PIT! To błąd? Wyjaśniamy

2023-03-27 3:53

W 2023 roku Polacy dostają rekordowe wzrosty podatków, często wysokości nawet 2-3 tysięcy złotych. Zdarzają się jednak sytuacje, że niektórzy otrzymują większe zwroty, niż wynikałoby ze złożonej przed deklaracji, a różnica potrafi wynosić nawet 1000 zł. Wyjaśniamy, czy w takich przypadkach mamy się czym martwić.

Wyższy zwrot podatku niż wynika z zeznania. Czy to błąd urzędu skarbowego?

Przy tegorocznym rozliczeniu dochodzi do sytuacji, w których Polacy dostawali na konto większe zwroty podatku, niż wynikało to z ich rozliczenia. Portal pit.pl przytacza historię pana Macieja, któremu w systemie wyświetlało 6969 zł zwrotu podatku, a na konto otrzymał kwotę wysokości 7964 zł.

Jak wyjaśnia portal, wyższy zwrot podatku niż zapisany w oświadczeniu wynika z ulgi dla klasy średniej, która miała rekompensować zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej. Rząd w lipcu ogłosił likwidację ulgi i zastąpił ją hipotetycznym podatkiem należnym. Podatnicy, którzy w tym roku tracili na reformie, otrzymali dodatkową kwotę.

Co jeśli zwrot podatku jest niższy niż wynika to z podatku PIT?

Zdarzają się jednak sytuacje, w których podatnicy otrzymują niższy zwrot podatku niż wynikałby z PIT. W takich przypadkach nasza nadpłata może być pomniejszona ze względu na inne zobowiązania podatkowe, lub np. zajęcia komornicze. Jeśli więc przysługiwał nam zwrot podatku, a jednocześnie mieliśmy zaległości w urzędzie skarbowej, nadpłata może zostać potrącona, lub możemy jej nie dostać w ogóle.

Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Sonda
Czy czekasz na zwrot podatku za 2022 rok?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze